Minister środowiska Brandenburgii: Możliwe jest połączenie czynników, takich jak upał, niski poziom wody i toksyny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Widuchowa (woj. zachodniopomorskie), 12.08.2022. Strażacy ustawiają specjalną zaporę, której zadaniem będzie zatrzymywanie śniętych ryb płynących z nurtem Odry.

Widuchowa (woj. zachodniopomorskie), 12.08.2022. Strażacy ustawiają specjalną zaporę, której zadaniem będzie zatrzymywanie śniętych ryb płynących z nurtem Odry. / Fot. PAP/Marcin Bielecki. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Trwa kryzys związany z zanieczyszczeniem Odry. Problemem jest m.in. masowe śnięcie ryb. Przyczyny sytuacji są szukane tak po polskiej, jak i po niemieckiej stronie granicy. - W tej chwili nie wiemy na pewno, co je naprawdę zabiło. Możliwe jest połączenie czynników, takich jak upał, niski poziom wody i toksyny - ocenił minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel.

Zobacz także: Sammons: “Ruch transgender jest z piekła rodem. Dzieło szatana”

W poszukiwaniu przyczyn

Choć w Polsce panuje wręcz histeria w tej sprawie, a władze wyznaczyły nawet nagrodę za wykrycie sprawcy zatrucia, choć tak naprawdę na razie jest dopiero badane, co w zasadzie się stało, to w Niemczech, jak się wydaje, panuje większa powściągliwość.

Niewykluczone, że są to substancje, które od dłuższego czasu znajdują się w Odrze, ale zwykle nie stanowią żadnego problemu przy średnim poziomie wody – powiedział Axel Vogel.

Ryby umierają tak po polskiej, jak i po niemieckiej stronie rzeki.

W tej chwili jednak na Odrze panuje historycznie niski stan wody. Tak niski poziom prowadzi do zwiększenia stężenia każdej substancji w wodzie, a stężenie takie może być niebezpieczne – dodał Vogel.

Christian Wolter, badacz z Wydziału Biologii Ryb, Rybołówstwa i Akwakultury w Instytucie Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego im. Leibniza w Berlinie jako jedną z hipotez podaje, że rtęć mogła zostać uwolniona poprzez prace nad pogłębieniem koryta rzeki.

Jedynym źródłem rtęci w Odrze jest osad denny, o którym wiadomo, że zawiera rtęć, która się tam dostała w wyniku poprzednich zanieczyszczeń – powiedział.

Inną z hipotez, jaką rozważa jest sytuacja związana z rekordowo niskim poziomem i wysokimi temperaturami wody, co ma się łączyć z niższym poziomem tlenu w rzece.

Sprawa jest bardziej skomplikowana

Co ciekawe, choć w początkowych wypowiedziach strony niemieckiej dużo miejsca poświęcano rtęci, kolejne komunikaty nie są już tak jednoznaczne w podawaniu możliwych przyczyn sytuacji.

W związku z tym odnotowano znaczne zwiększenie nietypowych związków soli, które mogą być związane z wymieraniem ryb w Odrze. Jednakże, jak wynika z obecnej wiedzy, to nie jeden czynnik spowodował ich wymieranie. Dzisiejsze dane wskazują na wielorakie przyczyny, w tym obecne bardzo niskie natężenie przepływu i wysokie temperatury wody. Dalsze dane z badań, w szczególności dotyczące metali ciężkich, rtęci (w kolejnych próbkach) i innych pierwiastków, są jeszcze w fazie przygotowań w laboratorium krajowym Berlin-Brandenburgia i będą dostępne w przyszłym tygodniu – podano w komunikacie ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dw.com, gloswielkopolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY