Kukiz daje PiS-owi niewiele ponad miesiąc. “Muszę mieć to uchwalone natychmiast”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Narodziny tandemu politycznego Kaczyński-Kukiz

Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. / Fot. Twitter

Paweł Kukiz naciska na PiS. Jeżeli na przełomie września i października nadal nie dojdzie do uchwalenia ustaw o sędziach pokoju i referendach lokalnych, nie będzie wspólnego głosowania z PiS. - Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast - podkreślił.
  • Według Kukiza od uchwalenia ustaw o sędziach pokoju i referendach lokalnych zależy nie tylko jego wspieranie w głosowaniach PiS, ale również ewentualny wspólny start w wyborach.
  • Poparcie dla Kukiza w tych kwestiach deklarowała w czerwcu, niedługo po dołączeniu do rządu poseł Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.
  • Rzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o współpracę z Kukizem wypowiedział się niejednoznacznie.
  • Zobacz także: Kosiniak-Kamysz o Morawieckim: Zrobił największy krok w historii do federalizacji Unii Europejskiej

Kukiz walczy o swoje

Według Kukiza od uchwalenia ustaw o sędziach pokoju i referendach lokalnych zależy nie tylko jego wspieranie w głosowaniach PiS, ale również ewentualny wspólny start w wyborach.

Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast, żeby w ogóle rozmawiać o wspólnym starcie – oznajmił.

Poparcie dla Kukiza w tych kwestiach deklarowała w czerwcu, niedługo po dołączeniu do rządu poseł Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.

Absolutnie, w kwestii postulatów Kukiz‘15 nic się u mnie nie zmieniło. Ramię w ramię z Pawłem Kukizem będę walczyć o te postulaty – powiedziała w wywiadzie dla Radia Zet.

Będzie wspólny start?

Kuki podkreślił, że nie usiądzie do rozmów o wspólnym starcie z PiS, “do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych, która obniża próg frekwencyjny przy odwołaniu burmistrza, wójta, prezydenta miasta”.

Gdyby to zostało spełnione i gdyby była zapowiedź zmiany ordynacji wyborczej w kadencji 2023-2027 na model mieszany z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych – to jak najbardziej – sprecyzował.

Z kolei rzecznik PiS Radosław Fogiel z jednej strony podkreślił otwartość swojej formacji na wspólny start z Kukizem, z drugiej oznajmił, że w kwestii zmian ustawy o referendach nie ma decyzji. Z kolei w sprawie sędziów pokoju wyraził nadzieję, że “uda się uchwalić” to w październiku. Czyżby obie strony bawiły się w przeciąganie liny?

Dotychczas zostały uchwalone takie propozycje Kukiza jak m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa dotycząca marihuany medycznej czy wyrównanie świadczeń dla matek na emeryturze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY