Będzie nowy gazociąg łączący Francję z Hiszpanią? Wcześniej miał być nieopłacalny finansowo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Powraca pomysł, porzucony w 2019 roku, aby połączyć gazociągiem Hiszpanię i Francję. Wówczas regulatorzy uznali go za nieopłacalny finansowo. Teraz, gdy w Europie poszukuje się nowych kierunków dostaw i dywersyfikacji źródeł energii, przywódcy państw rozważyli sprawę ponownie.

Zobacz także: Meksykańscy imigranci kością niezgody. Burmistrz Nowego Jorku oskarża Teksas

Nowy gazociąg, jeżeli powstanie, mógłby umożliwić transport gazu, którego przesyłki w skroplonej formie odbierają Hiszpania i Portugalia. W ostatnim czasie w promowanie projektu zaangażował się także kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział, że oświadczenie Scholza “wzmacnia presję na instytucje europejskie, aby raz na zawsze odblokować tę sytuację” i zasugerował, że alternatywą dla połączenia przez Francję byłby morski rurociąg z Hiszpanii do Włoch.

To nowe połączenie, ten gazociąg mógłby działać za około osiem lub dziewięć miesięcy po południowej stronie granicy, czyli od Pirenejów do Hiszpanii – oceniła hiszpańska minister energii Teresa Ribera.

Zdaniem szefa operatora sieci gazowej Hiszpanii Enagasu, Arturo Gonzalo Aizpiriego, projekt pełnego rurociągu między Francją a Hiszpanią mógłby zostać ukończony kosztem 600- 700 milionów euro w ciągu 2-3 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

energetyka24.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY