Bieda, drożyzna? Polacy nadal marnują żywność, choć trochę mniej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odpady żywnościowe w kontenerze przy supermarkecie.

Odpady żywnościowe w kontenerze przy supermarkecie. / Fot. Foerster/Wikimedia Commons

Rocznie marnujemy w Polsce prawie 5 milionów ton żywności – wykazał opublikowany w grudniu raport NIK-u. Jak wynika z najnowszego badania BIG InfoMonitor, skala marnowania żywności jednak spada, na co wpływ może mieć rosnąca inflacja.
  • Z raportu NIK wynika, że co roku marnujemy aż 4,8 mln ton żywności, z czego 60% we własnych domach.
  • Najczęstszym powodem jest trzymanie produktów zbyt długo, aż się zepsuły albo kupowanie i przygotowywanie większej ilości pożywienia, niż potrzebne (jedno może się wiązać z drugim).
  • Ostatnio natomiast Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadziło badanie, z którego wynika, że skala marnowania żywności w Polsce spada.
  • Zobacz także: Problem importerów z USA. Chcą znaleźć w Chinach panele słoneczne niewyprodukowane przez ujgurskich niewolników

Najwyższa Izba Kontroli w ubiegłorocznym raporcie wyliczyła, że co roku marnujemy aż 4,8 mln ton żywności, z czego 60% we własnych domach. Najczęstszym powodem jest trzymanie produktów zbyt długo, aż się zepsuły albo kupowanie i przygotowywanie większej ilości pożywienia, niż potrzebne (jedno może się wiązać z drugim). Z kolei około 15,5% żywności ma marnować branża przetwórcza i rolnicza, a 7% handel. Warto wspomnieć, że we wrześniu 2019 r. wprowadzono przepisy przeciwdziałające marnowaniu żywności w handlu.

Ostatnio natomiast Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadziło badanie, z którego wynika, że skala marnowania żywności w Polsce spada.

Osoby, które określają siebie jako zamożne i mogące pozwolić sobie na wszystkie wydatki, w mniejszym stopniu odczuwają drożyznę i częściej wyrzucają żywność. Inaczej jest w domach, gdzie pieniędzy brakuje nawet na podstawowe potrzeby. 90 proc. respondentów znajdujących się w takiej sytuacji w lipcu br. zadeklarowało, że w ogóle nie marnuje produktów spożywczych. To samo dotyczy seniorów, bo w grupie wiekowej 65+ takiej odpowiedzi udzieliło ponad 80 proc. osób. Co więcej 70 proc. zapytanych emerytów robi zakupy spożywcze wyłącznie w sposób przemyślany – wynika z badania.

26% badanych stwierdziło, że marnuje jedzenie o wartości mniejszej niż 100 zł miesięcznie.

W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło znacznie więcej pytanych, bo aż 38 proc. Podobnie jest w przypadku osób twierdzących, że w ogóle nie marnują produktów spożywczych. W 2021 r. można było spotkać się z tym w nieco ponad połowie (52 proc.) polskich domów, natomiast teraz jest tak już w 65 proc. przypadków – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

money.pl, spidersweb.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY