“Solidarność żyje”. IPN poszukuje autora napisu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tajemniczy napis na murze w Lublinie

Napis na murze w Lublinie "Solidarność żyje" / Fot. Facebook/IPN

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje autora napisu "Solidarność żyje", który został odkryty na ścianie jednego z bloków w Lublinie. Artefakt zauważyli w minionym tygodniu pracownicy firmy remontowej podczas wymiany ocieplenia. Lubelski IPN złożył już wniosek do prezesa Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o zabezpieczenie znaleziska.
  • Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda poinformowała o napisie antykomunistycznym na jednym z murów.
  • Napis “Solidarność żyje” powstał w okresie stanu wojennego.
  • Wskazał, że informacje o nim mogą być zawarte w archiwalnych notatkach Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskie oraz innych organach represji.
  • Sekretarz Mediów Narodowych Paweł Kubala poinformował z kolei, że napis został umieszczony na ścianie mieszkania syna Józefa Cyrankiewicza.
  • Z kolei sam Cyrankiewicz przekonuje, że to inna rodzina nie związana z nim.
  • Zobacz także: Szrot: “Prezydent pokazał wolę kompromisu”

Dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, wskazuje, że informacje o napisie i jego autorze mogą być zawarte w archiwalnych dokumentach między innymi Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej lub innych organów represji.

W jego ocenie znalezisko powstało w okresie stanu wojennego lub później. Napis pokazuje młodemu pokoleniu, jak walczono z systemem komunistycznym.

Napis ten ma podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to znaczenie historyczne, że „Solidarność” wciąż żyje. Z drugiej strony, że „Solidarność” jest obecna także współcześnie i tego typu artefakty odkrywamy. Dla Instytutu Pamięci Narodowej jest to o tyle istotne, że chcielibyśmy odnaleźć uczestnika tamtych wydarzeń, tego, który namalował ten napis. Na portalu społecznościowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie zrobiliśmy akcję poszukiwania osoby, która jest autorem tego napisu albo tych, którzy mogą wiedzieć, kim jest ta osoba 

– powiedział dr Robert Derewenda.

Dr Robert Derewenda zauważył, że sporządzenie napisu „Solidarność żyje” na ścianie bloku wymagało od autora wiele odwagi. W stanie wojennym groziło mu za to od 1,5 do 2,5 lat więzienia.

Dodatkowym smaczkiem jest, że napis jest na ścianie mieszkania p. Cyrankiewicza (syna Józefa*).Wedle deklaracji p. Cyrankiewicza, jego rodzina to inni Cyrankiewicze, niż wszyscy by mogli pomyśleć, że niezwiązani z tym najsłynniejszym Józefem Cyrankiewiczem. Inną ciekawostką jest, że p. Cyrankiewicz w przeszłości był działaczem OPZZ

– informował z kolei Paweł Kubala sekretarz Mediów Narodowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY