Były dyrektor Twittera uznany za winnego szpiegowania na rzecz Arabii Saudyjskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Jeden z dyrektorów Twittera został uznany za winnego szpiegowania Amerykanów i przekazywania pieniędzy w imieniu rządu Arabii Saudyjskiej.

Departament Sprawiedliwości oskarżył Abouammo, wraz z dwoma innymi, w dniu 28 lipca 2020 r. za wykorzystanie swojej pozycji na Twitterze do pozyskiwania informacji o użytkownikach Twittera. Mężczyzna miał je następnie przekazać saudyjskiej rodzinie królewskiej w zamian za setki tysięcy dolarów.

Ława przysięgłych uznała Abouammo za winnego działania jako niezarejestrowany agent saudyjskiego rządu, ale zwolniła go z zarzutów, które podzielił z innym pracownikiem Twittera Alim Alzabarahem, oskarżonym o kontynuowanie programu po tym, jak Abouammo opuścił Twittera w maju 2015 roku.

Zadaniem Abuoammo miało być zarządzanie mediami dla znanych użytkowników na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Abouammo oprócz zarzutu działania jako niezarejestrowany agent zagraniczny, został uznany winnym prania pieniędzy i fałszowania dokumentów. Akt oskarżenia twierdzi również, że Abouammo w konfrontacji z Twitterem skłamał na temat wartości swojego zegarka, a także charakteru przelewów bankowych. W zamian za pracę w imieniu saudyjskiego rządu otrzymał luksusowy zegarek, a na konto bankowe w imieniu jego ojca w Libanie przelano trzy wypłaty w wysokości 100 000 dolarów, donosi Courthouse News.

Ahmad Abouammo, były pracownik Twittera oskarżony o szpiegostwo na rzecz Arabii Saudyjskiej, otrzymał ten zegarek od saudyjskiego urzędnika. Fałszywie opisał go FBI jako “plastikowy” i “śmieciowy”, próbując go sprzedać za 20 000 dolarów.

Powiązania

Alzabarah uciekł do Arabii Saudyjskiej po konfrontacji z kierownictwem Twittera. Jedno konto kierowane przez Abouammo należy do saudyjskiego dysydenta Omara Abdulaziza, który pozwał Twittera w związku z incydentem. Adwokaci Abdulaziza powiedzieli, że przyjaciele i rodzina dysydenta, którym nie udało się uciec z Arabii Saudyjskiej, zostali uwięzieni w celu “torturowania [Abdulaziza] przez pełnomocnika”, który obecnie mieszka w Kanadzie na wygnaniu.

Skazanie Abouammo jest częścią trwających wysiłków Departamentu Sprawiedliwości w celu zbadania nieujawnionych agentów zagranicznych. Departament Sprawiedliwości zbadał siedem spraw od 1966 do 2015 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

News Punch

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY