Wspaniały sukces naszych kajakarzy! Z MŚ przywozimy 3 złota, 3 srebra i 1 brąz

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

złota czwórka kajakowa kobiet w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto / Fot. FB Polski Związek Kajakowy/Polish Canoe Federation

Aż 7 medali zdobyli nasi kajakarze na zakończonych mistrzostwach świata w kanadyjskim Halifaksie. To najlepszy wynik od 2002 roku, kiedy również zdobyliśmy 3 złote medale, ale tym razem nasz dorobek jest mniejszy o 3 krążki. W 2022 roku oprócz 3 złotych wywalczyliśmy jeszcze 3 srebra i 1 brąz, co dało nam podobnie jak w 2002 roku 3 miejsce w klasyfikacji medalowej. To ogromny sukces naszych kajakarzy.

Już 47 edycja mistrzostw świata w kajakarstwie klasycznym odbyła się w kanadyjskiej miejscowości Halifax. W dniach 3 do 7 sierpnia mogliśmy oglądać zmagania w 30 konkurencjach klasycznych oraz 12 w konkurencjach dla niepełnosprawnych. Najliczniejszą grupę naszej reprezentacji stanowili kajakarze i kanadyjkarze w konkurencjach dla pełnosprawnych zawodników i zawodniczek. Aż 26 biało-czerwonych rozpoczęło walkę o medale w rywalizacji w konkurencjach olimpijskich i nieolimpijskich oraz dwóch w konkurencjach paraolimpijskich. Od pierwszych startów w wyścigach eliminacyjnych nasi reprezentanci spisywali się znakomicie. Rekordowa liczba 23 polskich osad awansowało do finałów.

Pierwszego dnia bezpośredniej walki o medale rewelacyjnie spisał się nasz debiutant Oleksij Koliadycz. Pochodzący z Ukrainy kanadyjkarz już w pierwszej konkurencji C1 na 200 metrów mężczyzn sprawił ogromną niespodziankę zdobywając złoty medal. Od początku gonił czołówkę, najlepiej wytrzymał ostatnie metry minimalnie wygrywając finiszowe metry zostając tym samym mistrzem świata! Chwilę później swoją ogromną klasę potwierdziła nasza polska czwórka kobiet, która w finale K4 na dystansie 500 metrów nie dała szans rywalkom, zdecydowanie wygrywając o długość łodzi i także sięgnęła po złoto! Nasza brązowa osada z Igrzysk olimpijskich w Tokio startowała tym razem w trochę innym składzie, do medalistek olimpijskich Karolina Naja i Anna Puławska dołączyły Adrianna Kąkol i Dominika Putto.

W kolejnych finałach w K4 na 500 m Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławek Witczak i Kuba Michalski zajęli 8 miejsce. Bardzo blisko medali były w C2 na 500 m Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak oraz w K2 na 200 m Marta Walczykiewicz i Kasia Kołodziejczyk zajmując 4 miejsca. Bardzo dobre 5 miejsce w K1 na 500 m zajął Wiktor Leszczyński. W C2 na 200 m Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz zajęły 8 miejsce. Podobnie jak w C1 na 500 m Aleksander Kitewski. W C1 na 1000 m Magda Stanny zajęła 6 miejsce. Jeszcze jeden krążek wywalczyli pierwszego dnia finałów nasi kanadyjkarze. W konkurencji C2 na 500 metrów mężczyzn Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zdobyli srebrny medal ustępując jedynie dwójce z Hiszpanii. To już drugi medal tej dwójki na światowym czempionacie. W ubiegłym roku również zajęli drugie miejsce w C2 ale na dystansie 1000 m.

Drugi dzień finałów przyniósł nam kolejne medale. Ponownie wspaniale zaprezentowały się Karolina Naja i Anna Puławska, które tym razem startowały już same w konkurencji K2 na 500 metrów. Nasze zawodniczki kapitalnie rozegrały niedzielny finał. Jeszcze na półmetku minimalnie przegrywały z niemiecką dwójka z Pauliną Paszek, byłą reprezentantką Polski, ale kolejne metry to już popis naszej dwójki, która wyraźnie zaczęła wysuwać się na czoło przekraczając niezagrożenie linie mety. Nasze zawodniczki wywalczyły swoje drugie złote medale w kolejnej po K4 na 500 m. olimpijskiej konkurencji.

Chwilę wcześniej po srebro sięgnęli kanadyjkarze: Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Wiktor Głazunow i Norman Zezula zajęli drugie miejsce w C4 na 500 m. Bardzo blisko podium były w K1 na 200 m Marta Walczykiewicz i w K1 na 1000 m Justyna Iskrzycka, które zajęły 4 miejsca. W C1 na 200 m Katarzyna Szperkiewicz zajęła 7 miejsce, a w C1 na 500 m 8 miejsce, w C1 na 1000 m Wiktor Głazunow zajął 7 miejsce, w K2 na 1000 m Filip Weckwert i Wiktor Leszczyński zajęli 6 miejsce, w C2 na 1000 m Dominik Nowacki i Norman Zezula zajęli 9 miejsce.

Później biało-czerwoni dołożyli jeszcze dwa kolejne krążki. Srebro zdobyły również Sylwia Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz i Julia Walczak w C4 na 500 m kobiet oraz jeszcze brąz wywalczyli Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska w C2 mix 500 m.

W sumie nasi kajakarze i kanadyjkarze zdobyli aż 7 medali na mistrzostwach świata w Kanadzie. 3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy krążek dał naszej reprezentacji bardzo wysokie 3 miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw wyłączając konkurencje dla niepełnosprawnych. To ogromny sukces biało-czerwonych, najlepszy wynik od 2002 roku, kiedy również zdobyliśmy 3 złote medale i również zajęliśmy 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, ale wtedy mieliśmy o jeden srebrny i o dwa brązowe medale więcej. Do największych bohaterek tegorocznych mistrzostw świata należą niewątpliwie nasze kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które przywożą po 2 złota z rywalizacji w K2 i K4 na 500 m. Dla Karoliny Naji to już 13 i 14 medal mistrzostw świata w tym drugi i trzeci złoty, a dla Anny Puławskiej to czwarty i piąty medal światowego czempionatu a pierwszy i drugi złoty.

Wyniki wszystkich konkurencji

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY