Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego: “Większość anglikanów uznaje papieża za ojca Kościoła na Zachodzie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sytuacja w kościele anglikańskim

Zwierzchnik kościoła anglikańskiego abp. Justin Welby / Fot. Twitter

Obecnie większość anglikanów w Anglii uznaje papieża za ojca Kościoła na Zachodzie – taką opinię wyraził duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Justin Welby podczas obradującej w Canterbury Konferencji Lambeth.
  • Zwierzchnik kościoła anglikańskiego abp. Justin Welby przyznał, że dla jego wiernych papież Franciszek jest ojcem Kościoła na Zachodzie.
  • Podczas konferencji w Lambeth wskazał, że potrzeba nowego impulsu w dialogu ekumenicznym.
  • Z kolei abp Thabo Makgoba z Republiki Południowej Afryki zachęcał do troski o środowisko naturalne.
  • Zobacz także: Matka Boga – Arka Nowego Przymierza. Typologia biblijna

Konferencje Lambeth to najważniejsze wydarzenie w życiu Wspólnoty Anglikańskiej. Odbywające się od 1867 roku, zazwyczaj co 10 lat, gromadzą biskupów ze wszystkich krajowych Kościołów anglikańskich świata, którzy podejmują ważne decyzje dotyczące życia Wspólnoty.

Abp Justin Welby zaznaczył, że Kościoły na świecie potrzebują świeżego bodźca, aby wyjść z obecnej tzw. ekumenicznej zimy. Dał wyraz niezadowoleniu z powodu postępów na drodze chrześcijańskiej jedności w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Jest to spowodowane tym, że nawyk rozdzielenia zakorzenił się w ciągu minionych 500 lat. Mimo to, jak zauważył, obecnie większość anglikanów w Anglii uznaje papieża za ojca Kościoła na Zachodzie.

Czytaj więcej: USA: Franciszkanin aresztowany za pomoc bliźnim [+WIDEO]

Troska o środowisko naturalne

Anglikański arcybiskup Kapsztadu w RPA Thabo Makgoba powiedział angielskiemu tygodnikowi „The Tablet”, że cenne w budowaniu silniejszych relacji międzykościelnych są wspólne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Choć bowiem nie zgadzamy się w sprawie doktryny, to możemy skupić się na obowiązku ochrony Bożego stworzenia. Jest to, według niego, ważny kanał dialogu międzywyznaniowego. Z optymizmem patrzy on na możliwość przyjęcia przez Wspólnotę Anglikańską bardziej praktycznego kierunku w przezwyciężaniu różnic doktrynalnych, choć jednocześnie zauważył, że praktyczne środki wynikają z doktryny.

Nasza troska o środowisko naturalne jest zakorzeniona w doktrynie o stworzeniu, która jest również źródłem niezgody w doktrynie na temat małżeństwa

– stwierdził południowoafrykański arcybiskup Thabso Makgoba.

W konferencji uczestniczy także katolicki metropolita Birmingham, abp Bernard Longley, który jest współprzewodniczącym Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej. Powiedział on „The Tablet”, że udział ten pozwala mu lepiej zrozumieć anglikańskie stanowisko w dialogu ekumenicznym. Ma on nadzieję, że konferencja zapewni jedność we Wspólnocie Anglikańskiej, gdyż w razie podziału Kościół katolicki musiałby szukać nowych partnerów do dialogu, który zostałby znacznie utrudniony.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY