USA: Policja oskarżona o prowadzenie baz DNA noworodków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Policję w New Jersey czeka proces w sprawie pobierania próbek krwi od dzieci, by wykorzystywać wyniki analiz DNA do pomocy w śledztwach przeciwko rodzicom.
  • Próbki krwi są pobierane od niemowląt przy urodzeniu w celu przebadania pod kątem chorób, a wszystkie stany przechowują je przez bardzo długi czas.
  • Rodzice nie są informowani o możliwości wykorzystania próbek DNA ich dzieci w ten sposób. Nie poproszono ich o pozwolenie, ani nie dano im opcji rezygnacji.
  • Sprawa, która rzuciła światło na tę metodę dochodzeniową, polegała na przekazaniu policji przez laboratorium próbki od dziecka. Policja wykorzystała dowody DNA przeciwko ojcu. Było to związane z przestępstwem popełnionym ćwierć wieku wcześniej.
  • Zobacz też: Śmierć kongresmenki Jackie Walorski. Zginęła w wypadku samochodowym

Policja w New Jersey stoi w obliczu procesu sądowego w sprawie podejrzenia o pobranie próbek krwi od dzieci w celu badania chorób i robienie tego bez nakazu, by wykorzystywać wyniki analiz DNA do pomocy w śledztwach przeciwko rodzicom.

Próbki krwi są pobierane od niemowląt przy urodzeniu w celu przebadania pod kątem chorób, a wszystkie stany przechowują je – niektóre, jak Kalifornia, Nowy Jork, Michigan i Minnesota przez bardzo długi czas – czasami przez dziesięciolecia.

Nie trzeba dodawać, że noworodki nie mogą wyrazić zgody na wykorzystanie ich próbek krwi w śledztwach policyjnych, ale dodatkowo rodzice nie są informowani o możliwości wykorzystania próbek DNA ich dzieci w ten sposób. Nie poproszono ich o pozwolenie, ani nie dano im opcji rezygnacji.

Wezwanie sądowe, nie nakaz

W New Jersey sprawa, która rzuciła światło na tę metodę dochodzeniową, polegała na dostarczeniu przez policję wezwania sądowego do laboratorium, które przekazało próbkę od dziecka. Policja była wtedy w stanie zdobyć dowody DNA i wykorzystać je przeciwko ojcu. Było to związane z przestępstwem popełnionym ćwierć wieku wcześniej.

Formalnie policja może uzyskać dostęp do całej bazy danych DNA tylko za pomocą wezwania sądowego – subponea (przy czym należy podkreślić, że to nie to samo co sądowy nakaz – warrant). Niektórzy uważają tę praktykę za nielegalną.

Istnieją inne obawy dotyczące sposobu, w jaki dane DNA są obecnie wykorzystywane, nie tylko przez podmioty państwowe, ale także przez duże firmy prywatne. Należą do nich takie firmy jak Google, które trzy lata temu połączyły siły z amerykańskim gigantem opieki zdrowotnej Ascension, aby uzyskać dostęp do ponad 50 milionów dokumentacji medycznej w ramach projektu Nightingale. Jest też Blackstone Group’s Ancestry i 23andMe, które mają ogromne bazy danych DNA – podczas gdy nie ma odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych regulujących sposób wykorzystania tych informacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim the net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY