Naczelna Izba Lekarska postuluje utworzenie rejestru błędów medycznych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Chodzi o przygotowanie dogodnego programu zgłaszania zdarzeń niepożądanych.
  • W memorandum na temat systemu “no-fault” Naczelna Izba Lekarska postuluje m.in. stworzenie rejestru błędów medycznych.
  • Memorandum to może być punktem odniesienia dla przyszłej ustawy.
  • Jest również mowa o innych kwestiach prawnych.
  • Zobacz też: 78 lat temu poległ Krzysztof Kamil Baczyński

W memorandum na temat systemu “no-fault” Naczelna Izba Lekarska postuluje m.in. stworzenie rejestru błędów medycznych. Chodzi o przygotowanie dogodnego programu zgłaszania zdarzeń niepożądanych.

Eksperci prowadzili dysputę odnośnie działania takiego systemu podczas debaty pod tytułem “Ratowanie życia to nie przestępstwo”. Radio Maryja pisze:

Chodzi o to, aby pacjent, któremu dzieje się krzywda, gdy dochodzi do niepożądanego zdarzenia lekarskiego, mógł liczyć na natychmiastowe zadośćuczynienie. Jednocześnie lekarz powinien mieć szanse przeanalizowania swojego błędu.

“Pod dywan”

Właśnie po to Naczelna Izba Lekarska napisała memorandum, mogące być punktem odniesienia dla przyszłej ustawy. Prezes NIL, lekarz Łukasz Jankowski, wyjaśnił:

Dziś sytuacja jest taka, że z błędów, a również ze zdarzeń niepożądanych, które błędami nie są, nie wyciągamy wniosków, bo nie do końca nawet wiemy, gdzie dochodzi do niedostatków w systemie. Nie mamy żadnego rejestru, a cały system karania lekarzy przez różne instytucje sprawia, iż atmosfera służy zamiataniu błędów i zdarzeń niepożądanych „pod dywan”.

Jankowski wskazał na kraje Europy Zachodniej jako na punkt odniesienia. To tam

koledzy raz w miesiącu omawiają błędy medyczne na konsyliach lekarskich, zastanawiając się, jak je wyeliminować w przyszłości i to jest działanie w interesie pacjenta.

Jest również mowa o kwestiach prawnych. Memorandum posiada bowiem postulat wyłączenia lekarzy z odpowiedzialności karnej w sytuacjach zdarzeń niepożądanych, z zachowaniem jej w przypadku rażącego niezachowania staranności. Inna sprawa to fundusz kompensacyjny dla poszkodowanych pacjentów. Kto będzie płacił za szkody? Czyżby podatnicy?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY