KE zatwierdziła fundusze dla Polski. Pieniądze trafią do tych czterech województw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
World Central Kitchen

Lwów, Ukraina, 27.04.2022. Uchodźcy wojenni z Ukrainy ustawiają się w kolejce po żywność z World Central Kitchen na dworcu kolejowym we Lwowie. / Fot. PAP/Vitaliy Hrabar Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisja Europejska zatwierdziła 31 mln euro z programu REACT-EU dla Polski, w tym przesunięcie części tych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Fundusz finansowy REACT-EU powstał w Unii Europejskiej, aby niwelować w krajach unijnych negatywne skutki pandemii Covid-19.
  • Komisja Europejska przekazała Polsce 31 mln euro ze środków REACT-EU, które zostaną wykorzystane do wsparcia ukraińskich uchodźców.
  • Fundusze te zostaną rozdzielone pomiędzy 4 województwa.
  • Pierwotnie środki z REACT-EU były przeznaczone do walki ze skutkami po epidemii koronawirusa.
  • Zobacz także: Polska płaci odsetki od KPO. “Wyjście z mechanizmu nie jest możliwe”

W reakcji na epidemię koronawirusa Komisja Europejska uruchomiła plan naprawy unijnej gospodarki. Jednym z największych programów w ramach tego planu, o wartości 50,6 mld euro, jest REACT-EU. Środki mają trafiać m.in. na inwestycje w cyfryzację i ekologię, w infrastrukturę i usługi, jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, KE nie znalazła w budżecie unijnym żadnych nowych środków, które mogłyby trafić do krajów UE przyjmujących miliony uchodźców z Ukrainy. Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie.

Dlatego KE proponuje, aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom.

Czytaj więcej: Stoltenberg: “To najniebezpieczniejszy moment dla Europy od II wojny światowej”

Środki na pomoc ukraińskim uchodźcom

W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro – za pośrednictwem REACT-EU – na rzecz czterech polskich regionów w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także środków na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie.

Województwo śląskie otrzyma 12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Województwo zachodniopomorskie otrzyma ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych.

Prawie 16 mln euro trafi do województwa lubelskiego na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia.

Województwo podkarpackie otrzyma 10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione.

Od marca KE wypłaciła państwom członkowskim 3,5 mld euro płatności zaliczkowych w ramach REACT-EU.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY