- Włoski regulator energetyczny ARERA ogłosił, iż od października taryfa za gaz nie będzie oparta o cenę referencyjną UE zależną od cen na holenderskiej giełdzie.
- Ceny na rynku włoskim mają być od tej pory powiązane bezpośrednio z włoskimi kontraktami gazowymi.
- Prezes ARERA Stefano Besseghini oznajmił, że w lipcu kraj zwiększył swój import ciekłego gazu ziemnego, i będzie kontynuował jego dostawy. Dzięki temu magazyny są pełne, a Rzym będzie prowadzić politykę cen gazu niezależnie od Unii Europejskiej.
- Zobacz też: Pierwsza osoba ogłoszona “niebinarną” przyznaje: To oszustwo
Włoski regulator energetyczny ARERA (Autorità di Regolazione per Energia Reti e Ambiente) ogłosił, iż od października taryfa za gaz nie będzie oparta o cenę referencyjną UE zależną od cen na holenderskiej giełdzie. Ceny na rynku włoskim mają być od tej pory powiązane bezpośrednio z włoskimi kontraktami gazowymi.
Prezes ARERA Stefano Besseghini oznajmił, że w lipcu kraj zwiększył swój import ciekłego gazu ziemnego, i będzie kontynuował jego dostawy. Dzięki temu magazyny są pełne, a Rzym będzie prowadzić politykę cen gazu niezależnie od eurokołchozu.
Niezależność
Citigroup stwierdził, że Włochy są już samodzielne pod tym względem.
Kraj ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. A ceny gazu trwale spadną. Także na rynku towarów konsumpcyjnych oraz na rynku paliw
Teresa Wójcik dla portalu Biznes Alert pisze:
Ceny kontraktów gazowych na holenderskiej giełdzie w Amsterdamie są ceną referencyjną obowiązującą w UE. Wzrosły one w tym roku ponad dwukrotnie, co decydująco wpływa na ogólny kryzys energetyczny w Europie.
Italia należy do grupy państw, które mając alternatywne źródła dostaw m.in. LNG z Algerii, mogą być zupełnie niezależne zarówno od Rosji, jak i od projektu UE. Prezes ARERA zapowiedział, że Włochy nie ograniczą zużycia gazu o 15 procent od 1 sierpnia do 31 marca 2023 roku. Pod koniec lipca minister Roberto Cingolani stwierdził, że w drugiej połowie 2024 r. Włochy powinny być całkowicie niezależne od rosyjskiego gazu ze względu na krajowe plany oszczędnościowe.
Citigroup stwierdza, że
dla Włoch ryzyko zimy bez gazu ziemnego i ogromne rachunki za gaz przestały istnieć.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Biznes Alert