Traktat antypandemiczny. Ordo Iuris ostrzega przed jego skutkami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak informuje Filip Bator z Ordo Iuris, w dalszym ciągu trwają prace nad traktatem antypandemicznym. Ostrzega on, że dokument konstruowany przez Światową Organizację Zdrowia zagraża suwerennym decyzjom państw. Zapisy w traktacie jasno mówią o zrzeknięciu się w pewnym stopniu własnej suwerenności w trakcie ewentualnej epidemii.
  • W wywiadzie dla PCH24TV, Filip Bator z Ordo Iuris ostrzegał przed traktatem antypandemicznym.
  • Światowa Organizacja Zdrowia pod przykrywką walki z następnymi epidemiami, chce odebrać państwom cząstkę suwerenności.
  • Bator podkreślił, że polski resort zdrowia zgodził się pod koniec zeszłego roku na niebezpieczne zapisy w dokumencie.
  • Ordo Iuris zamierza w dalszym ciągu śledzić działania ministerstwa zdrowia w tej kwestii.
  • Zobacz także: Łukaszenka kusi Polaków: “Drzwi są otwarte”

Przedstawiciel Ordo Iuris w wywiadzie dla PCH24TV poinformował, że prace nad traktatem andypandemicznym na forum Światowej Organizacji Zdrowia trwają od końca zeszłego roku. W międzyczasie odbyło się już kilka spotkań, na których omawiano dalsze punkty niebezpiecznego dokumentu.

Pod koniec lipca światło dzienne ujrzał pierwszy, wstępny projekt traktatu. Do listopada opracowany zostanie bardziej zaawansowany tekst, który zostanie poddany dyskusjom.

Pojawiają się tam kwestie związane ze znacznym poszerzeniem kompetencji WHO. Nie ma wprawdzie jeszcze zawartych konkretnych wytycznych w zakresie roli, jaką miałaby przybierać Światowa Organizacja Zdrowia, ale jest mowa o jej centralnej roli w zarządzaniu kwestiami zdrowotnymi, związanymi głównie z walką z pandemiami 

– zauważył Filip Bator.

Pomimo, że tam cały czas pojawia się słowo „suwerenność”, jest mowa o tym, że państwa ją zachowają, brzmi to jak ponury żart patrząc na to, że zawarte w projekcie zapisy poszerzają kompetencje WHO

– zaznaczył przedstawiciel Ordo Iuris.

Dyrektor generalny Organizacji Tedros Gebreyesus powiedział w trakcie jawnego podsumowania utajnionej części lipcowej dyskusji zaznaczył, że przedstawiciele państw zgodziły się, aby traktat miał charakter wiążący.

Czytaj więcej: Muller o sytuacji na rynku energetycznym: “Rząd dopłaca Polakom do rachunków”

Ordo Iuris obserwuje działania polskiego resortu zdrowia

Instytut Ordo Iuris złożył w Ministerstwie Zdrowia wniosek o dostęp do informacji publicznej w sprawie stanowiska polskiego rządu wobec traktatu.

Pod koniec zeszłego roku minister Niedzielski zadeklarował w trakcie posiedzenia Światowego Zgromadzenia Zdrowia, że Polska popiera dążenia WHO uznające jej centralną rolę w zarządzaniu zdrowiem w skali globalnej. Na spotkaniu otwierającym prace rząd zgodził się na niemal wszystkie wstępne założenia, które mają znaleźć się w porozumieniu.

Jak wskazał Filip Bator, trudno dostrzec by tak istotny temat był w naszym kraju publicznie szerzej  podejmowany, chociażby ze strony władz czy wiodących mediów.

Będziemy monitorować sytuację odnośnie stanowiska Ministerstwa Zdrowia na ten temat 

– podkreślił Bator.

Jeszcze do 15 września państwa i inni zainteresowani, np. organizacje społeczne mogą składać w WHO swoje stanowiska w sprawie traktatu.

Na gruncie naszej konstytucji państwo ma prawo oddać część kompetencji organizacji międzynarodowej, ale musi się to odbyć albo na drodze referendum ogólnokrajowego, albo poprzez poparcie 2/3 posłów i senatorów – zauważył przedstawiciel Ordo Iuris. Jak dodał, media powinny domagać się respektowania przez władze głosów obywateli.

W trakcie wysłuchań publicznych pojawiło się wiele opinii mówiących, że traktat jest niepotrzebny gdyż omawiane w nim istotne kwestie są już uregulowane istniejącymi przepisami. Według innych postulatów, porozumienie powinno być niewiążące bądź dające możliwość wycofania się.

W stanowisku Ordo Iuris znalazło się m.in. wskazanie, że zapisy traktatu stanowią ważną kwestię dla zapewnienia wolności nauki. Także organy niższego szczebla władz, np. lokalne, samorządowe najlepiej wiedzą, jak dbać o ochronę zdrowia publicznego na danym obszarze. Stąd istotne jest pozostawienie tych kompetencji w ich rękach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY