Republikańscy senatorowie popierają wizytę Pelosi na Tajwanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (C), przybywa do Izby Ustawodawczej Republiki Chińskiej na spotkanie z tamtejszymi parlamentami w Taipei na wyspie Tajwan, 03 sierpnia 2022.

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (C), przybywa do Izby Ustawodawczej Republiki Chińskiej na spotkanie z tamtejszymi parlamentami w Taipei na wyspie Tajwan, 03 sierpnia 2022. / Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Łącznie 26 senatorów republikańskich udzieliło poparcia dla wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.
  • We wtorek ponad dwa tuziny republikańskich senatorów udzieliło poparcia dla wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na wyspie Tajwan.
  • Łącznie 26 senatorów republikańskich wydało wspólne oświadczenie w tej sprawie.
  • Wizyta nie uzyskała jednomyślnego poparcia w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden powiedział 21 lipca, że “wojsko myśli, że to nie jest teraz dobry pomysł”.
  • Zobacz też: Chińska propaganda w amerykańskich mediach? CNN, CNBC, AP spotkały się z chińskimi propagandystami

We wtorek ponad dwa tuziny republikańskich senatorów udzieliło poparcia dla wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie. Łącznie 26 senatorów republikańskich oświadczyło:

Popieramy podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do Tajwanu. Od dziesięcioleci członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych, w tym poprzedni przewodniczący Izby Reprezentantów, podróżowali na Tajwan. Ta podróż jest zgodna z polityką Stanów Zjednoczonych w sprawie Chin, do której jesteśmy zobowiązani. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy również zobowiązani do przestrzegania wszystkich elementów ustawy o stosunkach z Tajwanem.

Mimo silnego sprzeciwu ze strony Chin, Pelosi przybyła na wyspę Tajwan, kontrolowaną przez Republikę Chińską, we wtorek wieczorem na ostatnim przystanku swojej trasy po Azji, która rozpoczęła się w niedzielę. Przybyła do Taipei o 22:44 we wtorek z Malezji, bez wcześniejszego publicznego ogłoszenia. Pelosi jest pierwszym zasiadającym mówcą w US House, który odwiedził Tajwan od 1997 roku, kiedy Newt Gingrich pojechał do Taipei i spotkał się z ówczesnym prezydentem Lee Teng-hui. Prawa do terytoriów kontrolowanych przez Republikę Chińską rości sobie także Chińska Republika Ludowa, która nie kryła swojego niezadowolenia z wizyty amerykańskiej polityk.

“Porozumienie ponad podziałami”?

Wspólne oświadczenie wydali Todd Young z Indiany i Dan Sullivan z Alaski oraz 24 innych senatorów republikańskich, w tym przywódca mniejszości senackiej Mitch McConnell, Jim Risch, członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Jim Inhofe, czołowy republikanin w Senackiej Komisji Sił Zbrojnych. Wizyta nie uzyskała jednak jednomyślnego poparcia w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden powiedział 21 lipca, że “wojsko myśli, że to nie jest teraz dobry pomysł”.

Poparcie ze strony republikanów pokazuje, że nie jest to “opozycja totalna”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Focus Taiwan

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY