Hernik: USA nie ugną się przed Chinami [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Hernik

Jan Hernik / Fot. Jan Hernik

"Amerykanie nie mogą stracić Tajwanu, dlatego, aby wygrać rywalizację, która niewątpliwie ma miejsce - USA muszą działać w zakresie technologii" - mówił w Dniu na żywo w MN Jan Hernik, analityk Warsaw Institute.

Zobacz także: Tajwan jak Donbas? Fakty vs. mity [OPINIA]

Gość Mediów Narodowych komentował trwający od kilkudziesięciu lat spór między Republiką Chińską (popularnie nazywaną Tajwanem, od nazwy wyspy, którą obecnie kontroluje państwo) a Chińską Republiką Ludową. Przeanalizował sytuację wynikającą z ostatniej wizyty Nancy Pelosi na wyspie Tajwan.

Chiny nie chcą “oddać Tajwanu”

“Mówimy o Tajwanie – to obszar, który jest od wielu lat obszarem spornym między USA a Chinami. Chiny roszczą sobie coraz większe prawa do tych wód, szczególnie do Wysp Paracelskich i złóż naturalnych, które tam są. Chiny nie chcą oddać Tajwanu ani tego regionu. Niewykluczone są również w niedalekiej przyszłości działania militarne. To co wiemy na pewno – to zapowiedziane przez Chiny manewry wokół Tajwanu. Będzie to nawet coś dalece bardziej zakrojonego, jeśli chodzi o działania militarne, możliwości prowokacji ze strony chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej niż to, co widzieliśmy pod koniec XX wieku” – mówił Hernik.

III wojna światowa?

“Ostatnia wizyta wysokiego amerykańskiego urzędnika na Tajwanie miała miejsce w 1997 roku. Wtedy też przyjechał spiker Izby Reprezentantów. Powiedziałbym, że wizyty różnego rodzaju polityków niższego szczebla odbywają się tam co jakiś czas. Wizyta Pelosi była jasnym sygnałem, że Satny Zjednoczone nie ugną się pod naporem Chin. Nie wydaje mi się, że Chiny wywołają tę tzw. III wojnę światową, o której coraz więcej osób mówiło w kontekście wizyty Pelosi na Tajwanie, bo w tej chwili Chiny nie są w stanie wygrać bezpośredniej konfrontacji w konflikcie kinetycznym z USA” – podkreślał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY