Morawiecki: Drogi Polski i Węgier się rozeszły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Drogi Polski i Węgier się rozeszły. Polska oczywiście nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie - skomentował wypowiedź Orbána Morawiecki.
  • Podczas piątkowego spotkania z polskimi rolnikami szef polskiego rządu został zapytany, czy zgadza się z oświadczeniem Orbána z 23 lipca, kiedy powiedział, że wojna na Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą.
  • Orbán ocenił wówczas, że cele obu krajów są takie same, „ale problem tkwi w sercu”. Stwierdził, że Węgrzy widzą konflikt na Ukrainie jako wojnę dwóch narodów słowiańskich, podczas gdy Polacy „czują, że też w nim walczą”.
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że “drogi Polski i Węgier się rozeszły”.
  • Zobacz też: Bąkiewicz do Morawieckiego: Dość polskich ustępstw i upokorzeń

Rząd Viktora Orbána potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, ale nie zgodził się na transport broni dla Ukrainy przez swoje terytorium. Władze Węgier są także krytyczne wobec sankcji nakładanych na Rosję, które według Orbána bardziej uderzają w resztę Europy.

Podczas piątkowego spotkania z polskimi rolnikami szef polskiego rządu został zapytany, czy zgadza się z oświadczeniem Orbána z 23 lipca, kiedy powiedział, że wojna na Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą. Orbán ocenił wówczas, że cele obu krajów są takie same, „ale problem tkwi w sercu”. Stwierdził, że Węgrzy widzą konflikt na Ukrainie jako wojnę dwóch narodów słowiańskich, podczas gdy Polacy „czują, że też w nim walczą”.

Odpowiedź premiera

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział w następujący sposób:

Potwierdzam. Drogi Polski i Węgier się rozeszły. Polska oczywiście nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie. Ta wojna toczona jest przez Ukraińców, wspieranych przez broń głównie amerykańską, polską, brytyjską, praktycznie z całej Europy. Pomaga Ukraińcom w obronie ich suwerenności.

Redaktor Piotr Motyka, dziennikarz zainteresowany sprawami Węgier, napisał na Twitterze, adresując swoją wypowiedź do prezesa polskiego rządu:

Po pierwsze p. premier [Viktor Orbán] nie powiedział, że drogi Polski i Węgier się rozeszły, więc jakie słowa Pan potwierdza? Po drugie, one się nie rozejdą.

Kaczyński i Orbán

Kontrowersje odnośnie stanowiska Orbána wywołało także jego poddanie pod wątpliwość tego, czy w Buczy doszło do masakry ludności cywilnej dokonanej przez Rosjan. W czasie konferencji prasowej premier Węgier mówił, że w dzisiejszych czasach “nie można wierzyć nawet temu, co widzi się na własne oczy”.

Jarosław Kaczyński powiedział w Radiu Plus:

Jeśli premier Orbán mówi, że nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty.

Kaczyński, pytany, czy widzi potrzebę zacieśniania stosunków z Węgrami, czy zajdą w tych relacjach zmiany, stwierdził, że

zmiany byłyby wskazane pod warunkiem, że zmieni się Viktor Orbán. Nie możemy współpracować, tak jak dotąd, jeżeli jego zachowanie nadal będzie takie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl, Remix News, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY