Rola polskich mediów za granicami. Stykowski: „Jest potężna” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rafał Stykowski, prezes firmy Radar-Sat Media z siedzibą w Chicago. / Fot. Arch. Piotr Motyka

O znaczeniu polskich mediów dla Polonii, wpływie Polaków mieszkających za granicami kraju na pozycję Polski, kanale informacyjnym TVP World oraz telewizji środkowoeuropejskiej, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi Rafał Stykowski, prezes firmy Radar-Sat Media z siedzibą w Chicago.

Zobacz także: George Friedman specjalnie dla MN o Polsce. „Możecie liczyć na USA, jeśli liczycie na siebie” [EKSKLUZYWNY WYWIAD]

Piotr Motyka: Jaka jest rola mediów polonijnych dla tych Polaków, którzy mieszkają za granicą?

Rafał Stykowski: Rola mediów polskich w Ameryce jest potężna. Dzięki tym mediom możemy się dowiadywać na bieżąco o tym, co dzieje się w Polsce i nie tylko. Oczywiście patrząc na amerykańskie media, one przekazują nam swój punkt widzenia, niemniej jednak bardzo często możemy z własnego doświadczenia dowiedzieć się dużo właśnie o Stanach Zjednoczonych z polskich mediów. To rzuca zupełnie inne światło na to, co dzieje się w Ameryce i zupełnie inne spostrzeżenia. Weźmy pod uwagę, że właściwie w Ameryce istnieją dwa takie media prowadzące, to jest CNN i Fox News, natomiast w Polsce mamy większy wachlarz tych kanałów informacyjnych, poczynając od TVP Info, a kończąc na TVN24, gdzie każdy może sobie wybrać coś ciekawego, zobaczyć i na podstawie tych wiadomości budawać swoje spojrzenie na ten świat.

Piotr Motyka: Jaka jest rola Polonii w kształtowaniu pozycji Polski w świecie?

Rafał Stykowski: Bardzo duża. Poprzez to, że każdy z nas nosi w sercu Polskę, jest Polakiem, bez względu na to, czy mówi płynnie w języku polskim, czy nie mówi. Wielu polskich Amerykanów nie mówi w języku polskim, ale w dalszym ciągu kultywuje tradycję i kulturą polską, także ma to niesamowite znaczenie. W ten sposób możemy właśnie docierać do Amerykanów, robić lobbing, działać na korzyść Polski. Umówmy się, Polonia amerykańska ma grube miliardy, a jest ulokowana w wielu przeróżnych organizacjach i wystarczy tylko, żeby to wykorzystać i spowodować, żeby to zaczęło działać na korzyść Polski.

Piotr Motyka: Jak się Pan zapatruje na rozwijający się anglojęzyczny, całodobowy kanał informacyjny Telewizji Polskiej, TVP World?

Rafał Stykowski: Uważam, że to jest wspaniały wehikuł informacyjny, który jak najbardziej trzeba wykorzystać. Trzeba z każdej strony pozyskać maksymalną ilość pieniędzy, żeby go rozpropagować. Chodzi o to, żeby to zrobić, tak jak zrobiono w przypadku BBC, Deutsche Welle, czy Al Jazeera. Te kraje zainwestowały pieniądze w dystrybucję tych kanałów telewizyjnych. Tak samo nasz kraj, nasz rząd powinien położyć duży nacisk na to, skoro już mamy taki wehikuł, którym jest TVP World, a który jest naprawdę bardzo fajnym programem informacyjnym. Teraz trzeba jeszcze tylko z nim dotrzeć do wszystkich i uświadomić, że coś takiego istnieje i warto za pomocą tego kanału wyrabiać sobie opinię i patrzeć na to wszystko, co się dzieje. Cóż, że będziemy mieli najlepszy produkt na świecie, jeśli nikt nie będzie o nim wiedział.

Piotr Motyka: Czy nie uważa Pan, że prościej byłoby się przebić z przekazem o naszym regionie świata, jeżeli powstałaby telewizja wyszehradzka, albo dotycząca krajów Trójmorza?

Rafał Stykowski: To zależy od tego, czy TVP w jakiś sposób chce zaangażować inne kraje do współpracy na tym kanale telewizyjnym. To przecież jak najbardziej jest możliwe. Tak jak powiedziałem każde kraje, tak jak Francja, Niemcy, Anglia mają już tego typu kanały, a przecież Polska jest niestety mniejszym krajem, niż te które wymieniłem. Za pomocą TVP World, możemy zaangażować Węgrów, Czechów, Słowaków czy inne kraje Trójmorza, żeby w ten sposób każdy z nich partycypował, po pierwsze finansowo, a po drugie, w celu rozpowszechniania informacji o tych krajach i promowaniu ich punktu widzenia i biznesów na całym świecie.  

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę wszystkiego najlepszego, szczęść Boże!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY