Pierwszy statek z ukraińskim zbożem opuścił odeski port [+WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Statek towarowy

Statek towarowy / Fot. YouTube

Oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi, że Razoni przewoził ponad 26 000 ton kukurydzy. Zboże powędruje do Libanu.

Pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże wypłynął w poniedziałek z portu w Odessie w ramach międzynarodowej umowy pośrednictwa, która ma uwolnić duże zapasy ukraińskich upraw na rynki zagraniczne i złagodzić narastający kryzys głodowy.

Jak podało tureckie ministerstwo obrony, statek towarowy Razoni pod banderą Sierra Leone opuścił Odessę w kierunku Libanu. Oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi, że Razoni przewoził ponad 26 000 ton kukurydzy. Oczekuje się, że statek dotrze do Stambułu we wtorek, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim zostanie dopuszczony do dalszej eksploatacji, poinformowało ministerstwo.

Kukurydza powędruje do Libanu, który znajduje się w uścisku tego, co Bank Światowy określił jako jeden z najgorszych kryzysów finansowych na świecie od ponad 150 lat. Wybuch w 2020 roku w głównym porcie w Bejrucie zniszczył jej stolicę i zniszczył tamtejsze silosy zbożowe, których część zawaliła się po tygodniowym pożarze w niedzielę. Gdy Razoni ruszył w kierunku otwartych wód Morza Czarnego, zmienił swój cel ze Stambułu do Trypolisu w Libanie.

Eksport

Aleksander Kubakow, ukraiński minister infrastruktury, powiedział:

Odblokowanie portów zapewni gospodarce co najmniej 1 miliard dolarów wpływów z walut obcych i będzie okazją dla sektora rolnego do planowania na przyszły rok.

W oświadczeniu tureckiego ministerstwa z ukraińskich portów wypłyną również inne statki bezpiecznymi korytarzami zgodnie z umowami podpisanymi w Stambule 22 lipca. Rosja i Ukraina podpisały odrębne umowy z Turcją i ONZ, torując drogę Ukrainie – jednego z najważniejszych spichlerzy świata – do eksportu 22 milionów ton zboża i innych towarów rolnych, które utkwiły w portach Morza Czarnego z powodu rosyjskiej inwazji. Umowy pozwalają także Rosji na eksport zboża i nawozów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Zet News, Twitter, AP News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY