Susza w Polsce. Poziom rzek spadł do “alarmującego poziomu” [+FOTO]

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wilderness Society

Poważna susza w Europie wciąż się nasila, a ciężkie warunki są powiązane z częstotliwością ekstremalnych fal upałów.
  • Wielkie rzeki w Polsce są obecnie dotknięte suszą hydrologiczną, przy niskim poziomie wody i wilgotności gleby nieprzekraczającej 15 proc.
  • Niedawne badanie stanu polskich rzek przyniosło „najgorsze wyniki od 2015 roku”.
  • Z opublikowanego w lipcu raportu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej wynika, że ​​dotkliwa susza zagraża prawie połowie UE.
  • Zobacz też: Ile Polacy wydali z własnej kieszeni na pomoc ukraińskim uchodźcom?

Wielkie rzeki w Polsce są obecnie dotknięte suszą hydrologiczną, przy niskim poziomie wody i wilgotności gleby nieprzekraczającej 15 proc. Tak wynika z informacji Polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW-PIB).

W oświadczeniu na swoich kanałach społecznościowych IMiGW-PIB ujawnił, że niedawne badanie stanu polskich rzek przyniosło „najgorsze wyniki od 2015 roku”.

Obecnie 298 gmin złożyło odwołania lub nałożyło ograniczenia w korzystaniu z wody w celach innych niż bytowe. W dniu 21 lipca w 214 na 600 stacji wodomierzowych odnotowano przepływ niższy od średniej z najniższych przepływów rocznych, co IMiGW-PIB uznało za najgorszą od pięciu lat. W związku z tym ostrzeżenia o suszy hydrologicznej wydano dla 49 zlewni.

Największe rzeki Polski zostały dotknięte suszą hydrologiczną (kolor szary).
Źródło: IMGW-PIB

Susza dotknęła największe polskie rzeki San, Bug i Wartę oraz ich zlewnie. W środkowej części Odry i w zlewni Warty susza była obecna już w maju. Coraz więcej ostrzeżeń przed suszą pojawia się również dla Wisły, najdłuższej polskiej rzeki.

IMiGW-PIB zwrócił uwagę, że ze względu na nierównomierny rozkład opadów, problem suszy nie zniknie, a jedynie zostanie zatrzymany “czasowo i lokalnie”.

Nie tylko Polska

Z opublikowanego w lipcu raportu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej wynika, że ​​dotkliwa susza zagraża prawie połowie UE. Według raportu 46 proc. obszaru UE jest narażone na ostrzegający poziom suszy, a 11 proc. na wyższy, alarmujący poziom suszy.

Autorzy raportu ostrzegają, że poważna susza w Europie wciąż się nasila, a ciężkie warunki są powiązane z częstotliwością ekstremalnych fal upałów. W raporcie dodano, że Polska należy do krajów, które mogą ponieść konsekwencje, takie jak mniejsze zbiory.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY