Senator Jackowski: Naimski zdymisjonowany za sprzeciw wobec “wyjątkowo szkodliwej fuzji Orlenu z Lotosem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Maria Jackowski

Jan Maria Jackowski / Fot. Youtube

Niewątpliwie bezpośrednią przyczyną, z tego, co wiadomo, to jest sprzeciw wobec wyjątkowo szkodliwej fuzji Lotosu z Orlenem - powiedział senator Jan Maria Jackowski, odnosząc się do niedawnego zdymisjonowania ministra Piotra Naimskiego.

“Jawnie niesprawiedliwe” wsparcie

Senator Jackowski w rozmowie z “Rzeczpospolitą” poruszał kwestie powiązane z energetyką. Odniósł się do rządowego pomysłu wsparcia dla osób ogrzewających swoje domy węglem.

Co do zasady jestem zwolennikiem wsparcia obywateli w tym bardzo trudnym momencie. Natomiast nie może to zostać zrobione w sposób jawnie niesprawiedliwy – zaznaczył.

Polityk wskazał na niesprawiedliwość takiego pomysłu.

To jest danie po 3 tys. zł 30% odbiorców ciepła w Polsce. Natomiast 70%, a więc ci, którzy mają przede wszystkim ogrzewanie systemowe, a więc z elektrociepłowni, też często węglowych, albo gazowych, albo ci, którzy mają instalacje gazowe, peletowe, na olej opałowy, elektryczne, bo przecież i takie są, nic z tego nie skorzystają. A często właśnie osoby o najniższych dochodach, najtrudniejszej sytuacji życiowej, korzystają choćby z tego ogrzewania sieciowego, którego nie można zastąpić tak łatwo, bo w bloku mieszkalnym nie postawi się kozy – wskazał.

Zwrócił on uwagę na sytuację ciepłowni w Polsce.

Instytucje, które dostarczają ciepło do domów, będą zmuszone podnieść ceny swoich usług od kilkudziesięciu do kilkuset procent – podkreślił.

Jan Maria Jackowski zadeklarował, jak zachowa się w przypadku głosowania w Senacie nad propozycjami rządu.

W Senacie będę popierał poprawki, które będą zwiększały zakres dostępności do tej pomocy – zaznaczył.

Senator uważa, że pomysły rządu, ukierunkowane na ogrzewających węglem, wzmacniają podziały społeczne, a lepszym rozwiązaniem byłoby przyznanie bonu energetycznego, który otrzymałby każdy, kto zasiedla swoje pierwsze mieszkanie, przy spełnieniu odpowiednich kryteriów.

“Szkodliwa fuzja”

Jan Maria Jackowski został też zapytany o swoją opinię do zdymisjonowania Piotra Naimskiego.

Niewątpliwie bezpośrednią przyczyną, z tego, co wiadomo, to jest sprzeciw wobec wyjątkowo szkodliwej fuzji Lotosu z Orlenem – powiedział senator.

Polityk krytycznie przedstawił okoliczności fuzji Orlenu z Lotosem.

Jest to danie możliwości wejścia na polski rynek podmiotom powiązanym z Rosją i później, w przyszłości zwiększania tych aktywów rosyjskich na terytorium RP. Z tego punktu widzenia jest to absolutnie sprzeczne z deklaracjami rządu i ze zdrowym rozsądkiem. Minister Naimski też był przeciwny tej fuzji. Widać wyraźnie, że po prostu postanowiono się pozbyć i to w taki dość brutalny sposób – stwierdził.

Przyznał, że zna Naimskiego od lat.

Minister Naimski jest osobą, która jak ma swoje zdanie, to będzie bardzo twardo broniła tego zdania – podkreślił.

Całość rozmowy:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY