Premier: Na koniec roku możemy być w pełni suwerenni gazowo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sanchez i Morawiecki

Sanchez i Morawiecki / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo - oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki orzekł na wspólnej konferencji prasowej ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Pedro Sanchezem w Warszawie:

Na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo. Już w tej chwili Rosja nie jest w stanie nas szantażować jak chociażby szantażuje Niemcy. Mieliśmy rację, którą nam przyznają zachodni partnerzy. Radzimy naszym zachodnim partnerom, aby robić wszystko, by się uniezależniać od partnera, który wykorzystuje gaz jako broń w wojnie nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko całej Europie.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Polska rozpoczęła budowę gazociągu bałtyckiego z Norwegii, rozpoczęła budowę kilku interkonektorów, i zdecydowała się na zwiększenie możliwości terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Porozumienie gazowe

Morawiecki skomentował też porozumienie gazowe, które UE osiągnęła we wtorek. Na mocy tego porozumienia państwa członkowskie zobowiązały się do zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc. Dobrowolne cięcia stałyby się obowiązkowe w przypadku awarii dostaw.

Premier powiedział:

Pierwotne propozycje Komisji Europejskiej zmieniliśmy w ten sposób, żeby odzwierciedlić różną sytuację państw członkowskich.

W ocenie Morawieckiego jest to “dobra, sprawiedliwa i uczciwą propozycja”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Fakt.pl, The First News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY