Państwowa spółka będzie wozić węgiel. Rząd zamierza wypłacić odszkodowania za potencjalne straty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

PKP Cargo będzie wozić przede wszystkim węgiel, nawet kosztem ewentualnych strat. Wskutek decyzji premiera spółka otrzyma za nie odszkodowanie.

Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał giełdową spółkę PKP Cargo do priorytetowego transportu węgla do 31 grudnia 2022 r. Jeśli z tego powodu zawiesi ona przewóz innych towarów, co oznaczałoby zerwanie zawartych już umów i straty, firma ma otrzymać odszkodowanie.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, Prezes Rady Ministrów nadał PKP Cargo priorytet w przewożeniu węgla zakupionego przez spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks. Mają one sprowadzić do końca października 4,5 mln ton węgla dla gospodarstw indywidualnych.

Rząd będzie kontrolował przewóz węgla. Anonimowe źródło informacji podało Rzeczpospolitej:

PKP Cargo zabezpieczy tyle wagonów, ile trzeba. Jeśli jednak będzie potrzebna większa ich liczba, to są możliwości podnajmu. Prace w tym zakresie są podejmowane.

Odszkodowania za straty

Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że z powodu tej polityki spółka może stracić część przewidywanych dochodów. Jako iż zadanie wyznaczone przez premiera jest priorytetowe, PKP Cargo może nie wywiązać się z umów, jakie już zawarło. Stąd też Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza wypłacić związane z tym odszkodowania.

Adrian Furgalski, prezes zarządu zespołu doradców gospodarczych TOR, komentuje:

Jeżeli samo pismo premiera wspomina już o rekompensatach z tytułu strat poniesionych na innych zawartych kontraktach, które muszą być na jakiś czas ograniczone, to jest to już alarmistyczne z punktu widzenia kodeksu spółek handlowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY