Spór o port w Elblągu. Samorządowcy nie chcą jego przekazania rządowi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elbląg

Elbląg / Fot. Wikimedia Commons

Rząd chce kontrolować to miejsce, a może nawet dokonać zupełnego przejęcia. Elbląscy samorządowcy protestują przeciw takim pomysłom.
  • Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oznajmił, że nie jest możliwe, by elbląscy samorządowcy posiadali port na wyłączność.
  • Podkreślił znaczenie portu w kontekście dyskusji o zwiększeniu mocy przeładunkowych w Polsce dla transportów węgla i zboża.
  • Politycy związani z Platformą Obywatelską zorganizowali petycję do premiera Morawieckiego. Podpisy są zbierane, by port pozostał w rękach samorządu Elbląga.
  • Zobacz też: Koreańskie samoloty, które chce zakupić Polska, wzbudzają kontrowersje

Już niewiele zostało do tego, aby budowa Przekopu Mierzei Wiślanej zakończyła się sukcesem. Otwarcie ma nastąpić 17 września. Pojawiło się jednak pytanie, czy port w Elblągu nie zostanie przejęty przez rząd.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk orzekł:

Przekop Mierzei jest potrzebny. Jest potrzebny nie tylko dla turystów, nie tylko dla idei, ale potrzebny jest szczególnie dla Elbląga, Fromborka, dla wszystkich tych, którzy będą korzystali w sensie bezpośrednim, ale przede wszystkim gospodarczo, rozwojowo, cywilizacyjnie z funkcjonowania tego przejścia.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż dotychczas jedyna droga na Morze Bałtyckie z Zalewu Wiślanego i Portu w Elblągu wiodła przez Cieśninę Piławską, która należy do państwa rosyjskiego. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił znaczenie portu w kontekście dyskusji o zwiększeniu mocy przeładunkowych w Polsce dla transportów węgla i zboża.

Spór

Odcinek rzeczny łączący port w Elblągu z Mierzeją Wiślaną wymaga jednak pogłębienia. Zrodziło to dyskusje między Elblągiem a rządem o to, kto sfinansuje to przedsięwzięcie. Władze Elbląga twierdzą, że odcinek rzeki należy do Skarbu Państwa. Gróbarczyk oznajmił, że nie jest możliwe, aby samorządowcy posiadali port na wyłączność.

To oznacza, że rząd chce kontrolować to miejsce, a może nawet dokonać zupełnego przejęcia. Elbląscy samorządowcy protestują przeciw takim pomysłom. Politycy związani z Platformą Obywatelską zorganizowali petycję do premiera Morawieckiego. Podpisy są zbierane, by port pozostał w rękach samorządu Elbląga.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY