Gdzie na Ukrainie jest najwięcej miejsc upamiętniających Banderę? Odpowiedź może zaskoczyć [+FOTO]

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wizerunek Bandery wywieszony w Tarnopolu

Wizerunek Bandery wywieszony w Tarnopolu / Fot. facebook.com/Holovko.Mykhailo

W internecie pojawiła się mapa Ukrainy, na której zaznaczono miejsca związane z czcią tamtejszych zbrodniarzy.
  • W internecie pojawiła się mapa Ukrainy, na której zaznaczono miejsca związane z czcią tamtejszych zbrodniarzy.
  • Wedle przygotowanej grafiki, najwięcej miejsc czci zbrodniarzy znajduje się na samym zachodzie, blisko polsko-ukraińskiej granicy.
  • Nasilenie tych pomników i ulic jest na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Według niektórych internautów, to właśnie z tych rejonów do Polski przybywa najwięcej imigrantów.
  • Zobacz też: Cejrowski krytykuje działania polskiego MSZ

W internecie pojawiła się mapa Ukrainy, na której zaznaczono miejsca związane z czcią tamtejszych zbrodniarzy. Czerwonymi kropkami oznaczono ulice im. Stepana Bandery, niebieskimi pomniki na jego cześć, pomarańczowymi muzea. Kropki fioletowe przedstawiają miasta, w których Bandera został uznany honorowym obywatelem. Kropki żółte to ulice imienia ukraińskiego ludobójcy na Polakach Romana Szuchewycza.

Źródło: Twitter

Nie wiadomo, kto jest autorem mapki, lecz jej zawartość można porównać z wynikami z Google Maps. Po krótkiej kwerendzie można zdecydowanie potwierdzić autentyczność przynajmniej jeśli chodzi o rozmieszczenie pomników ku czci Bandery.

Pomniki Bandery na Ukrainie
Pomniki Bandery na Ukrainie

Z mapy można wyciągnąć kilka wniosków. Najwięcej miejsc czci zbrodniarzy znajduje się na samym zachodzie, blisko polsko-ukraińskiej granicy. Nasilenie tych pomników i ulic jest na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Według niektórych internautów, to właśnie z tych rejonów do Polski przybywa najwięcej imigrantów. Jak wiemy, jednym z pretekstów, jakie stosuje władza Rosji do “przeprowadzenia operacji wojskowej” na Ukrainie, jest potrzeba jej “denazyfikacji”. Z mapy wynika jednak, że obszar, jaki próbuje przejąć Rosja, nie jest “zabanderowany”.

Bandera

Stepanowi Banderze honorowe obywatelstwo nadały rady miejskie wielu miast na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej (ich liczba stale rośnie). Należy do nich Lwów. Wikipedia podaje 26 takich miast, podkreślając, że to tylko część. Według portalu dyvys.info w październiku 2016 roku na Ukrainie znajdowały się 44 pomniki Stepana Bandery. Najwięcej pomników było w obwodzie lwowskim – 20, następnie w tarnopolskim (11) oraz iwanofrankiwskim (10). Są to tereny zachodnie.

Według anglojęzycznej Wikipedii, w przeprowadzonym sondażu 33% ankietowanych mieszkańców Lwowa uważało się za zwolenników Bandery. 16 stycznia 2017 r. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że spośród 51 493 ulic, placów i „innych obiektów”, które zostały przemianowane (od 2015 r.) w związku z dekomunizacją, 34 ulice noszą imię Stepana Bandery. Z powodu „związków z komunistycznym reżimem totalitarnym”, 7 lipca 2016 r. rada miejska Kijowa głosowała 87 do 10 za poparciem zmiany nazwy Alei Moskiewskich na Aleję Stepana Bandery.

Szuchewycz

Na mapie nie zostały oznaczone pomniki ku czci Romana Szuchewycza. Google Maps nalicza ich około pięciu, jeden z nich znajduje się w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec. Jego imieniem nazwana jest także znajdująca się tam państwowa szkoła, oraz wielki stadion w Tarnopolu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, Wikipedia, Google Maps

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY