Ławrow w Ugandzie. Media: Rosja szuka sojuszników w Afryce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Z podróży Ławrowa

Z podróży Ławrowa / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Siergiej Ławrow przybył do Ugandy, trzeciego przystanku na trasie afrykańskiej, aby wzmocnić więzi z kontynentem i szukać wsparcia.
  • MSZ Rosji Siergiej Ławrow przebywa w Ugandzie.
  • “Afrykańskie tournée” Ławrowa obejmuje również Egipt, Republikę Konga i Etiopię.
  • Podczas swojej podróży po Afryce Ławrow promuje drugi szczyt Rosja-Afryka, który odbędzie się w połowie 2023 r.
  • Zobacz też: “Telefon do premiera”. Akcja, w której możesz wziąć udział

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przybył w poniedziałek do Ugandy, trzeciego przystanku na trasie afrykańskiej, aby wzmocnić więzi z kontynentem i szukać wsparcia przeciwko presji Zachodu w sprawie inwazji Moskwy na Ukrainę.

Jak poinformowała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ławrow został powitany w Entebbe przez swojego ugandyjskiego odpowiednika Jeje Odongo. Według rosyjskiej agencji prasowej Tass, czołowy rosyjski dyplomata ma przeprowadzić rozmowy z prezydentem Ugandy Yowerim Musevenim.

Afryka “neutralna”

Uganda jest jednym z kilku krajów w Afryce Wschodniej, które cierpią z powodu niedoborów żywności po dotkliwej suszy. Rosnąca inflacja spowodowana wojną na Ukrainie jeszcze bardziej utrudniła dostawy żywności w regionie. Kraje zachodnie obwiniają rosyjską wojnę i blokadę ukraińskiego zboża na Morzu Czarnym za gwałtownie rosnące światowe ceny żywności, które zwiększają ryzyko głodu w Rogu Afryki. Rosja obwinia zachodnie sankcje za niepewną sytuację żywnościową. Jak większość Afryki, Uganda pozostała neutralna w konflikcie.

Wydaje się, że podróż Ławrowa do Afryki, która obejmuje również przystanki w Egipcie, Republice Konga i Etiopii, ma na celu po części poszukiwanie sojuszników, ponieważ Moskwa znajduje się pod silną presją Zachodu w związku z inwazją na Ukrainę. Przed swoją podróżą Ławrow wychwalał narody afrykańskie za ich niepodległość i atakował narody zachodnie, które skorzystały z dawnych rządów kolonialnych Afryki.

Po wizycie w Ugandzie Ławrow uda się następnie do Etiopii, gdzie znajduje się siedziba Unii Afrykańskiej. Podczas swojej podróży po Afryce Ławrow promuje także drugi szczyt Rosja-Afryka, który odbędzie się w połowie 2023 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

VOA News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY