Bułgarscy rolnicy obawiają się ukraińskiego zboża. Zagrozili protestami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. Będą oni blokować drogi, po których podróżują ukraińskie ciężarówki. Rolnicy podkreślili, że nieprzebadane zboże zagrozi bułgarskim konsumentom.
  • Jak poinformował jeden z bułgarskich rolników IIija Prodanow w kraju mają zostać zorganizowane protesty.
  • Rolnicy obawiają się importu ukraińskiego zboża, który wpłynie na sytuację rynkową.
  • Podkreślił również, że ściąganie niezbadanego zboża zagraża zdrowiu obywateli.
  • Zobacz także: Wakacje kredytowe. Mizerne humory w sektorze bankowym

Ilija Prodanow poinformował, że w założeniu ukraińskie zboże ma przechodzić przez Bułgarię tranzytem, ale w rzeczywistości jego część pozostaje w kraju i uderza w interesy miejscowych producentów.

Prodanow podkreślił, że środki ochrony roślin, wykorzystywane na Ukrainie, są tanie i niebezpieczne. Wskazał, że import bez odpowiedniej kontroli sanitarnej jest niebezpieczny dla bułgarskich konsumentów.

Czytaj więcej: Pieskow: “Decyzja KE to przejaw zdrowego rozsądku”

Bułgaria znaczącym producentem

Według przedstawicieli rolników w minionych tygodniach do Bułgarii trafiło około 280 tys. ton nasion słonecznika, które po przetworzeniu w kraju, trafia na rynek jako produkt bułgarski.

W krajowych magazynach wciąż przechowuje się 2 mln ton pszenicy z ubiegłego roku, a nowe plony, choć niższe od ubiegłorocznych, szacowane są na ok. 6 mln ton. To stawia Bułgarię w roli znaczącego eksportera żywności.

To trzykrotnie więcej niż wynosi krajowa konsumpcja – poinformował Prodanow, apelując do resortu rolnictwa o ochronę rodzimych producentów i wstrzymanie nielegalnego według niego importu.

– podkreślił.

Zaapelował również do ministerstwa rolnictwa swojego kraju, aby ten chronił rodzimych producentów i rolników powstrzymując nielegalny import m.in. zboża.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY