MŚ w szermierce kończymy z jednym brązowym medalem

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. FB FIE - International Fencing Federation

Z jednym brązowym medalem zakończyliśmy szermiercze mistrzostwa świata, które odbyły się w Kairze (Egipt). To znacznie lepszy występ niż w poprzednich dwóch startach, kiedy to nie zdobyliśmy żadnego medalu. W tym roku medal wywalczyła nasza drużyna szpadzistek Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Magdalena Pawłowska i Kamila Pytka.

Zakończyły się 68. mistrzostwa świata w szermierce, które odbyły się w Kairze (Egipt) w dniach 15 do 23 lipca. Nasza reprezentacja startowała w 24 osobowym składzie mając w każdej konkurencji po 4 zawodników i zawodniczek. Najlepiej wypadliśmy w szpadzie kobiet, gdzie w turnieju drużynowym Polki w składzie Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Magdalena Pawłowska i Kamila Pytka sięgnęły po brąz.

Po kwalifikacjach do ćwierćfinału stawką był awans do czołowej czwórki. Rywalkami naszych zawodniczek były Amerykanki. Choć przez cały mecz prowadziły właśnie biało-czerwone to zawodniczki z USA nie pozwoliły Polkom uzyskać bezpiecznej przewagi. Mimo tego nasza drużyna pokonała przeciwniczki 30:25.

W kolejnym meczu Polki stanęły naprzeciwko liderkom rankingu FIE – Koreankom. Tym razem okazały się one za mocne, prowadziły od pierwszej walki i ostatecznie wygrały 45:28. Pozostał nam mecz o brązowy medal.

Do walki przeciwko Polkom przystąpiły Francuzki, które szybko objęły niewielkie prowadzenie. Szala przechyliła się po raz pierwszy na stronę biało-czerwonych po piątej walce, w której Magdalena Pawłowska zadała Auriane Mallo 6 trafień otrzymując 4. Chwilę później jednak Francuzki odzyskały przewagę, ale do boju przystąpiła świetnie dysponowana Martyna Swatowska-Wenglarczyk. Katowiczanka pokonała Marie Florence Candassamy 5:2 i do ostatniej walki meczu Renata Knapik-Miazga przystąpiła z jednopunktową przewagą. Początek walki układał się po myśli Renaty jednak Mallo w końcówce (sekundę przed końcem regulaminowego czasu) doprowadziła do remisu. Serca polskich kibiców stanęły na chwilę, ale spokój Renaty uratował nasze humory – jedno trafienie i zwycięstwo Polek stało się faktem! Biało-czerwone zostały brązowymi medalistkami Mistrzostw Świata!

Polki powtórzyły sukces z 2017 roku, kiedy to po raz ostatni zdobyliśmy medale na mistrzostwach świata w szermierce. Wtedy to również w szpadzie drużynowej kobiet zdobyliśmy brązowy medal, tylko w składzie startowała z tegorocznych medalistek tylko Renata Knapik-Miazga. Wtedy był jeszcze drugi medal, srebro wywalczyła w turnieju indywidualnym szpadzistek jeszcze Ewa Nelip.