Watykan upomina niemieckich biskupów. “Nie posiadają odpowiedniej zgody na wprowadzanie zmian”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bazylika św. Piotra w Rzymie

medianarodowe / Fot. wikimediacommons

Watykan ostrzega niemieckich biskupów przed wprowadzeniem proponowanych na drodze synodalnej rozwiązań bez zgody Rzymu. W ten sposób odniesiono się do procesu trwającego w niemieckim Kościele, który budzi zastrzeżenia części hierarchii.
  • Otwarcie drogi synodalnej przez papieża Franciszka umożliwiło niektórym biskupom na nadinterpretacje swoich uprawnień.
  • Niemieccy biskupi w ostatnim czasie pozwalali nie tylko wiernym na zbyt wiele nadużyć.
  • Ich zdaniem Kościół Katolicki powinien bardziej otworzyć się na osoby homoseksualne, zlikwidować celibat, czy też zwiększyć rolę kobiet.
  • Watykan postanowił w końcu ostrzec tamtejszych biskupów przed wprowadzaniem tych rozwiązań na własną rękę.
  • Zobacz także: YouTube cenzuruje prezydenta Brazylii. W tle zarzuty o oszustwa wyborcze

Jak tłumaczyli zwolennicy drogi synodalnej w niemieckim episkopacie, jej celem jest odzyskanie wiarygodności przez tamtejszy Kościół. To dlatego prowadzą dyskusje na takie tematy jak władza osób duchownych, przyszłość celibatu, etyka seksualna, rola kobiet w Kościele.

W czwartek stanowisko w tej sprawie zajęła Stolica Apostolska.

W celu ochrony wolności Ludu Bożego i wykonywania posługi biskupiej konieczne wydaje się uściślenie, że >>droga synodalna<< w Niemczech nie ma mocy zobowiązującej biskupów i wiernych do przyjęcia nowych sposobów rządzenia oraz nowego podejścia do doktryny i moralności

– podkreśliła Stolica Apostolska.

Niedozwolone byłoby inicjowanie w diecezjach nowych struktur urzędowych lub doktryn, bez uprzedniego uzgodnienia ich na poziomie Kościoła powszechnego. (…) Stanowiłoby to ranę dla komunii kościelnej i zagrożenie dla jedności Kościoła

– ostrzegał Watykan.

Kościół powszechny żyje w i z Kościołów partykularnych, tak jak Kościoły partykularne żyją i rozkwitają w Kościele powszechnym i z niego. Gdyby były oddzielone od Kościoła powszechnego, osłabłyby, podupadły i umarły. Stąd konieczność utrzymywania zawsze żywej i efektywnej komunii z całym ciałem Kościoła

– czytamy w komunikacie.

Watykan wyraził życzenie, by propozycje Drogi Kościołów partykularnych w Niemczech wtopiły się w drogę synodalną, którą podąża kościół powszechny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY