Ułatwiony dostęp do broni? Solidarna Polska składa projekt ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mężczyzna strzelał z wiatrówki do pracowników budowlanych

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Solidarna Polska złożyła projekt noweli ustawy o broni i amunicji. "Nasz projekt nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej m.in. dla żołnierzy, także Obrony Terytorialnej, i członków organizacji proobronnych".

Marcin Romanowski, wiceszef resortu sprawiedliwości, wskazywał, że poselski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji powstał we współpracy z ekspertami i ma na celu wzmocnienie obronności narodowej.

W projekcie wprowadzamy nową przesłankę dostępu do broni w postaci przesłanki obrony narodowej, a także racjonalizujemy wiele przepisów w zakresie dostępu do broni, w szczególności znacząco ułatwiając dostęp do broni dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy

– powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Anna Maria Siarkowska, poseł Solidarnej Polski, podkreślała, że ludzie nie mogą być bezbronni, zwłaszcza gdy bezpieczeństwo w Europie jest tak bardzo zagrożone.

Litwa bardzo szybko wyciągnęła wnioski z obecnej sytuacji i zmieniła przepisy o dostępie do broni funkcjonariuszy sił zbrojnych, członków organizacji proobronnych i obrony terytorialnej

– wskazała poseł Solidarnej Polski.

Zrobiła to w ciągu kilkunastu dni od początku agresji Rosji na Ukrainę. Polska niestety do tej pory w żaden sposób nie zmieniała przepisów

– zauważyła poseł Anna Maria Siarkowska.

Anna Maria Siarkowska zaznaczyła, że projekt Solidarnej Polski nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej przede wszystkim dla żołnierzy sił zbrojnych, Obrony Terytorialnej i członków organizacji proobronnych.

Jak tłumaczyła, status żołnierza zawodowego, żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz status żołnierza aktywnej rezerwy będzie umożliwiał posiadanie broni typu wojskowego.

To służby mundurowe, które są odpowiedzialne w pierwszej kolejności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom, więc muszą mieć możliwości posiadania tego typu broni w taki sposób, ażeby mogli jej szybko użyć w czasie wojny. Nasz projekt odpowiada na tę potrzebę

– podkreśliła.

Czytaj więcej: Posiedzenie RE ws. gazu. Bąkiewicz: “Proszę premiera o dymisję Timmermansa”

Siarkowska zaprasza do współpracy

Polityk przyznała, że wcześniej złożono inne projekty dotyczące dostępu do broni – Partii Republikańskiej i Kukiz’15 – i wyraziła nadzieję na współpracę z pozostałymi środowiskami politycznymi w tej kwestii.

Zaznaczyła też, że Solidarna Polska jest otwarta na uwagi do projektu, zwłaszcza ze środowisk proobronnych i zapraszała do konsultacji przedstawionej propozycji.

Jesteśmy otwarci na uwagi. Można je przesyłać na adres mojego biura poselskiego

– dodała Siarkowskia.

W marcu 2022 roku grupa posłów PiS i Kukiz’15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej Ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od uznaniowości organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.

Z kolei na początku czerwca br. Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni. Jak informowali politycy ugrupowania, chodzi w nim o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w resorcie sportu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY