- Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski poinformował o projekcie nowelizacji ustawy o broni i amunicji.
- Solidarna Polska zamierza ułatwić byłym funkcjonariuszom i żołnierzom na jej posiadanie po zakończeniu służby.
- Poseł Anna Maria Siarkowska zaprasza inne ugrupowania do współpracy przy poprawkach oraz wsparciu ustawy w głosowaniu.
- Zobacz także: Sejm za zacieśnieniem współpracy z ukraińskimi samorządami. Odrzucono poprawkę Konfederacji
Marcin Romanowski, wiceszef resortu sprawiedliwości, wskazywał, że poselski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji powstał we współpracy z ekspertami i ma na celu wzmocnienie obronności narodowej.
W projekcie wprowadzamy nową przesłankę dostępu do broni w postaci przesłanki obrony narodowej, a także racjonalizujemy wiele przepisów w zakresie dostępu do broni, w szczególności znacząco ułatwiając dostęp do broni dla byłych żołnierzy i funkcjonariuszy
– powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Anna Maria Siarkowska, poseł Solidarnej Polski, podkreślała, że ludzie nie mogą być bezbronni, zwłaszcza gdy bezpieczeństwo w Europie jest tak bardzo zagrożone.
Litwa bardzo szybko wyciągnęła wnioski z obecnej sytuacji i zmieniła przepisy o dostępie do broni funkcjonariuszy sił zbrojnych, członków organizacji proobronnych i obrony terytorialnej
– wskazała poseł Solidarnej Polski.
Ludzie nie powinni być bezbronni. Tymczasem 🇵🇱 jest niemal na ostatnim miejscu w Europie pod względem dostępu obywateli do broni. Za nami jest tylko…Watykan 😱 Czas to zmienić! @SolidarnaPL złożyła do Sejmu projekt ustawy zapewniający dostęp do broni do celów obrony narodowej. pic.twitter.com/OIF7Bghj5P
— Anna Maria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) July 20, 2022
Zrobiła to w ciągu kilkunastu dni od początku agresji Rosji na Ukrainę. Polska niestety do tej pory w żaden sposób nie zmieniała przepisów
– zauważyła poseł Anna Maria Siarkowska.
Anna Maria Siarkowska zaznaczyła, że projekt Solidarnej Polski nie jest liberalizacją dostępu do broni, ale racjonalizacją i zapewnieniem dostępu do niej przede wszystkim dla żołnierzy sił zbrojnych, Obrony Terytorialnej i członków organizacji proobronnych.
Jak tłumaczyła, status żołnierza zawodowego, żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz status żołnierza aktywnej rezerwy będzie umożliwiał posiadanie broni typu wojskowego.
To służby mundurowe, które są odpowiedzialne w pierwszej kolejności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom, więc muszą mieć możliwości posiadania tego typu broni w taki sposób, ażeby mogli jej szybko użyć w czasie wojny. Nasz projekt odpowiada na tę potrzebę
– podkreśliła.
Czytaj więcej: Posiedzenie RE ws. gazu. Bąkiewicz: “Proszę premiera o dymisję Timmermansa”
Siarkowska zaprasza do współpracy
Polityk przyznała, że wcześniej złożono inne projekty dotyczące dostępu do broni – Partii Republikańskiej i Kukiz’15 – i wyraziła nadzieję na współpracę z pozostałymi środowiskami politycznymi w tej kwestii.
Zaznaczyła też, że Solidarna Polska jest otwarta na uwagi do projektu, zwłaszcza ze środowisk proobronnych i zapraszała do konsultacji przedstawionej propozycji.
Jesteśmy otwarci na uwagi. Można je przesyłać na adres mojego biura poselskiego
– dodała Siarkowskia.
W marcu 2022 roku grupa posłów PiS i Kukiz’15 złożyła już w Sejmie poselski projekt nowej Ustawy o broni i amunicji, który ma na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń na broń palną i odejście od uznaniowości organu wydającego pozwolenie. Projekt zakłada ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych – zwolnienie z badań i egzaminów.
Z kolei na początku czerwca br. Partia Republikańska poinformowała o przygotowaniu projektu, który ma na celu zwiększenie dostępności do broni. Jak informowali politycy ugrupowania, chodzi w nim o dostęp dla organizacji, które swój statut zarejestrują w MON, MSWiA lub w resorcie sportu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl