- Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk orzekł, iż od czasu agresji Rosji na Ukrainę do końca czerwca trafiło do Polski z Ukrainy 640 tys. ton zbóż.
- Kukurydza nie trafiła na rynek Polski, ale część została wyeksportowana, a część trafiła do firm paszowych zaopatrujących się na Ukrainie.
- W tym czasie Polska wyeksportowała 1 mln 400 tysięcy ton zbóż.
- Zobacz też: USA: Pracownicy masowo odchodzą z agencji zdrowia publicznego
Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa, poinformował, że od początku wojny do 30 czerwca tego roku z Ukrainy do Polski trafiło 640 tys. ton zbóż, głównie kukurydzy. Kowalczyk wyjaśnił, że kukurydza nie trafiła na rynek Polski, ale część została wyeksportowana, a część trafiła do firm paszowych zaopatrujących się na Ukrainie. Wiechlinowata jest dalej wysyłana do krajów zachodnich, zwłaszcza Hiszpanii.
Tweet Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przytacza słowa Kowalczyka:
Zdolności eksportowe Polski to ok. 7 mln ton. Od początku wojny do 30.06 zostało wwiezione ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, szczególnie kukurydzy – 98%. Jest ona reeksportowana do Europy Zachodniej.
Wicepremier @Kowalczyk_H podczas briefingu prasowego w #MRiRW: Zdolności eksportowe 🇵🇱 to ok. 7 mln ton. Od początku wojny do 30.06 zostało wwiezione ok. 640 tys. ton zboża z 🇺🇦 , szczególnie kukurydzy – 98%. Jest ona reeksportowana do Europy Zachodniej. pic.twitter.com/gluiumH6QZ
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) July 20, 2022
Ponad dwa razy większy eksport
Minister powiedział ponadto:
Do Polski trafiło 640 tys. zbóż Ukrainy, natomiast w tym czasie wyeksportowaliśmy 1 mln 400 tysięcy ton. Jest to 2,5 razy więcej niż zostało wwiezione do naszego kraju. Jeśli mówimy o rynku zbóż, to powinniśmy brać pod uwagę polską sytuację, zbiory i zapasy, ponieważ na razie ukraińskie zboża nie mają istotnego wpływu na nasz rynek.
Na koniec poprzedniego miesiąca mieliśmy według ministra 5 mln ton zbóż zapasów. Resort oblicza, że zbiory na ten sezon wyniosą 32 mln ton. To mniej o 2,5-3 mln ton niż w 2021 roku. Na żywność i na pasze dla zwierząt hodowlanych Polacy przeznaczają więcej niż 20 mln ton. Corocznie 7 mln przeznacza się na eksport.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja