Tajlandia: Izraelski Pegasus w praktyce

WAŻNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
System Pegasus

System Pegasus / Fot. YouTube

NSO musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Nadszedł czas, aby zahamować tę niekontrolowaną firmę - rzekł badacz z Citizen Lab.
  • Naukowcy z Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto opublikowali raport, w którym oskarżyli rząd Tajlandii o atakowanie aktywistów i dysydentów za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus.
  • Program ten został opracowany przez izraelską firmę NSO.
  • Starszy badacz z Citizen Lab John Scott-Railton powiedział, że NSO promuje autorytaryzm, sprzedając Pegasusa represyjnym reżimom.
  • Zobacz też: Rosjanie przez przypadek zestrzelili własny samolot [+WIDEO]

Naukowcy z Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto opublikowali raport, w którym oskarżyli rząd Tajlandii o atakowanie aktywistów i dysydentów za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus, opracowanego przez izraelską firmę NSO.

Inwigilacja opozycji?

Rząd Tajlandii jest podejrzewany o wykorzystywanie Pegasusa do infekowania smartfonów aktywistów w latach 2020-2021. Udana infekcja smartfona Pegasusem daje atakującemu pełny dostęp do telefonu, w tym mikrofonu, kamery, lokalizacji, połączeń i zdjęć. Mówiąc prościej, oprogramowanie szpiegujące zamienia telefon w urządzenie podsłuchowe.

Badanie wykazało, że „napastnicy wzięli na cel wybrane osoby za pomocą Pegasusa, aby zebrać określone informacje”. Według raportu, celami tego oprogramowania są członkowie organizacji społeczeństwa obywatelskiego iLaw, która współpracowała z Citizen Lab. Organizacja powiedziała, że ​​napastnicy prawdopodobnie szukali „zakulisowych informacji” na temat jej działań, takich jak prowadzenie kont w mediach społecznościowych aresztowanych liderów.

Raport Citizen Lab stwierdził również, że co najmniej czterech członków ruchu młodzieżowego United Front of Thammasat and Demonstration zostało aresztowanych, w tym jeden członek, któremu postawiono 10 przestępstw lèse-majesté (obrażanie rodziny królewskiej Tajlandii jest nielegalne).

Dowody zebrane przez Citizen Lab nie były wystarczające, aby wskazać konkretnego użytkownika NSO. Jednak istniały „liczne elementy”, które dostarczyły poszlakowych dowodów na to, że za infekcją spyware stoi co najmniej jeden tajlandzki urzędnik państwowy. Na przykład dowody sugerowały, że napastnik miał „wyrafinowane zrozumienie” mało znanych faktów dotyczących aktywizmu w Tajlandii, biorąc pod uwagę, że niektóre z tych ataków zapewniały wsparcie finansowe aktywistom. Dodatkowo ataki zbiegły się z wydarzeniami politycznymi w kraju.

NSO

Starszy badacz z Citizen Lab John Scott-Railton powiedział, że NSO promuje autorytaryzm, sprzedając Pegasusa represyjnym reżimom. Orzekł:

Wystarczy, NSO musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Rząd ma narzędzia, nadszedł czas, aby zahamować tę niekontrolowaną firmę.

Rzecznik izraelskiej firmy z kolei powiedział:

Organizacje z motywacją polityczną nadal wysuwają nieweryfikowalne roszczenia wobec NSO, mając nadzieję, że doprowadzą do całkowitego zakazu wszystkich technologii wywiadu cybernetycznego, pomimo ich dobrze udokumentowanych sukcesów ratujących życie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim The Net

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY