Spotkanie Putin-Erdogan. Kontrowersyjne zachowanie tureckiego przywódcy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin i Recep Erdogan

Władimir Putin i Recep Erdogan / Fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Erdogan apelował o solidarność w zwalczaniu Kurdów, rozmawiano również o sytuacji w Syrii. Media skupiły się jednak na czymś innym.
  • Prezydent Rosji po raz pierwszy od ataku na Ukrainę wizytował w obcym kraju.
  • Spotkał się w Teheranie z prezydentami Turcji i Iranu — Recepem Tayyipem Erdoganem i Ebrahimem Raisim oraz “ajatollahem” Alim Chameneim.
  • Erdogan apelował o solidarność w zwalczaniu Kurdów, rozmawiano również o sytuacji w Syrii.
  • Niektóre media i profile w mediach społecznościowych przypisały prezydentowi Turcji celowe spóźnienie.
  • Zobacz też: Orbán: Europa “strzeliła sobie w płuca”, i “nie może złapać tchu” z powodu sankcji na Rosję

Prezydent Rosji po raz pierwszy od ataku na Ukrainę wizytował w obcym kraju. Spotkał się w Teheranie z prezydentami Turcji i Iranu — Recepem Tayyipem Erdoganem i Ebrahimem Raisim oraz “ajatollahem” Alim Chameneim.

Erdogan apelował o solidarność w zwalczaniu Kurdów, rozmawiano również o sytuacji w Syrii. Tam bowiem Iran wsparł opozycję, a Turcja wraz z Rosją opowiedziały się za Baszarem el-Asadem. Putin ogłosił, że uzgodniono, iż Rosja, Turcja i Iran będą kontynuowały wysiłki na rzecz “normalizacji” sytuacji w Syrii. Powiedział również, iż Teheran i Moskwa omawiają możliwość rozliczania się w narodowych walutach w handlu dwustronnym. Jeśli chodzi o handel i transport ukraińskiego zboża, sprawa nie została w pełni ustalona.

Lekkie spóźnienie Erdogana

Media głównego nurtu skupiły się na tym, że… prezydent Erdogan chwilę się spóźnił na rozmowę z Włodzimierzem Putinem. Zarzuciły mu przy tym celowość owej chwilowej nieobecności. Według Onetu prezydent Turcji “upokorzył” Putina, Wirtualna Polska napisała, że go “ograł”. Nie wiemy, czy Erdogan przeprosił za lekkie spóźnienie (jeśli nie, to może zachował się niezbyt kulturalnie), a także nie wiemy, dlaczego był spóźniony.

Z kolei jak zwraca uwagę portal Magna Polonia, do podobnej sytuacji doszło w marcu 2020 roku, gdy prezydenci spotkali się w Moskwie. Wtedy to Putin kazał Erdoganowi czekać przed swoim gabinetem niemal 2 minuty. Niesamowity zbieg okoliczności czy celowa gra?

Z pewnością to, co przydarzyło się Putinowi, może mieć dla człowieka “moc terapeutyczną”. Uczy bowiem pokory, i przypomina, że nie jesteśmy “pępkiem świata’. To lekcja ważna dla każdego z nas, nie tylko polityka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Onet, WP, Twitter, Magna Polonia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY