Nigeria: Porwano dwóch kapłanów. Jednego z nich zamordowano

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YT/ screen

Prześladowanie chrześcijan w krajach afrykańskich jest istotnym wyzwaniem dla Kościoła Katolickiego oraz polityków Zachodu. Nigeryjska diecezja Kafanchan poinformowała o porwaniu 15 lipca dwóch księży. Jeden z nich, ks. John Mark Cheitnum został odnaleziony martwy. Z kolei ks. Donatusowi Cleopasowi udało się uciec.
  • Niestety z Nigerii doszły okropne wiadomości ws. porwania dwóch kapłanów z 15 lipca.
  • Sprawcy uprowadzili z diecezji Kafanchan ks. Johna Marka Cheitnuma oraz ks. Donatusa Cleopsa.
  • Niestety ks. John Mark został odnaleziony martwy, brutalnie zamordowany przez porywaczy.
  • Drugiemu z księży udało się szczęśliwie uciec z bandyckiej niewoli.
  • Pogrzeb zamordowanego kapłana odbędzie się w czwartek w katedrze św. Piotra w Kafanchan.
  • Zobacz także: Argentyński biskup krytykuje decyzję papieża. “Traditionis Custodes to prawdziwe nieszczęście”

Ks. John Mark Cheitnum, który został uprowadzony z plebanii parafii Chrystusa Króla w Yadin Garu, w Lere w stanie Kaduna, został brutalnie zabity przez swoich porywaczy w dniu, w którym został uprowadzony; w piątek 15 lipca 2022 roku

– przekazał kanclerz nigeryjskiej diecezji.

Jak poinformowano w oświadczeniu nigeryjskiej diecezji Kafanchan, ciało ks. Johna Marka odnaleziono już w stanie rozkładu we wtorek 19 lipca b.r. Przekazano również, że kapłan zostanie pochowany w grobie 21 lipca, podczas mszy świętej w katedrze św. Piotra w Kafanchan.

Zaapelowano do wiernych o powstrzymanie się od wszelkich odruchów zemsty. Kierownictwo nigeryjskiej diecezji katolickiej ogłosiło dwudniową żałobę.

Niech dusza ks. Johna Marka i dusze wiernych zmarłych spoczywają w pokoju

– poprosił kanclerz diecezji Kafanchan.

Czytaj więcej: Orbán: Europa “strzeliła sobie w płuca”, i “nie może złapać tchu” z powodu sankcji na Rosję

Prześladowania chrześcijan w Nigerii

Nigeria zmaga się z falą przemocy ze strony uzbrojonych gangów, które często dokonują zabójstw i porwań dla okupu – głównie w niechronionych społecznościach wiejskich.

Od 2009 roku, od utworzenia organizacji terrorystycznej Boko Haram, mającej na celu przekształcenie zachodnioafrykańskiego kraju w państwo islamskie, doświadcza on poważnych niepokojów wewnętrznych. To jedno z największych ugrupowań islamistycznych w Afryce przeprowadza masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także na ludność cywilną.

Sytuację w zakresie bezpieczeństwa dodatkowo komplikuje postawa przeważnie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych również milicją Fulani, którzy często ścierają się z chrześcijańskimi rolnikami. Zabójstwo ks. Johna Marka następuje po serii innych zabójstw osób duchownych i wyznawców chrześcijaństwa w tym najludniejszym kraju Afryki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY