Morawiecki: Prace nad Baltic Pipe idą zgodnie z planem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jeszcze w tym roku popłynie gaz norweski – gaz, który nas uniezależnia od Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak pisaliśmy, pierwsza dostawa gazu ziemnego z Norwegii do Polski przez Baltic Pipe będzie możliwa od października tego roku. W roku następnym Norwegia ma być naszym wiodącym dostawcą. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził te informacje, mówiąc:

Jeszcze w tym roku popłynie gaz norweski – gaz, który nas uniezależnia od Rosji. Prace nad rurociągiem Baltic Pipe idą zgodnie z planem. W przyszłym roku tego gazu będzie jeszcze więcej. Dzisiaj w tym czasie PGNiG kontraktuje zakup gazu norweskiego.

PGNiG zakontraktowało już pięć miliardów metrów sześciennych paliwa. W przyszłym roku gazu ma popłynąć dwa razy więcej. Dr inż. Bogdan Selder z Fundacji Naukowo-Technicznej Gdańsk zauważa, że jest to połowa zapotrzebowania w Polsce:

Polska będzie w bardzo wysokim stopniu niezależna od innych źródeł energii. Przypominam, że rocznie konsumujemy ponad 20 mld metrów sześc. gazu.

Druga połowa

Co z brakującymi 10 mld? Polska będzie musiała je sama wydobyć. Polskie wydobycie to 4 mld, do tego należy dodać dostawy surowca do gazoportu w Świnoujściu. W tej chwili to 6,5 mld, ale planuje się rozbudowanie terminala. Inny terminal ma zostać zbudowany w Zatoce Gdańskiej.

Gazoport będzie miał pełną przepustowość już niedługo. Będzie mógł przyjmować 10 mld metrów sześc. gazu skroplonego. Natomiast terminal na Zatoce Gdańskiej jest jak na razie potrzebny i powinien być uruchomiony w najbliższym czasie. To jest perspektywa dwóch lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY