Caritas Polska: 250 mln zł na pomoc potrzebującym w 2021 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Caritas Polska

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie

Ok. 148 mln stanowiły środki na żywność. Na wsparcie rzeczowe organizacja przeznaczyła niemal 32 mln zł.

Znana katolicka organizacja charytatywna Caritas Polska niesie pomoc potrzebującym: seniorom, dzieciom, niepełnosprawnym, chorym, bezdomnym. Swojego wsparcia udziela również na Ukrainie, w Afryce, Syrii, Wenezueli, Libanie, Afganistanie, czy Jemenie. Opublikowany właśnie raport podsumowujący ubiegły rok pokazuje ogromną skalę i różnorodność pomocy udzielanej przez tę dobroczynną organizację.

Marta Walasik-Sałek, koordynatorka ds. pomocy uchodźcom i migrantom w Caritas Polska, powiedziała:

W 2021 roku, dzięki współfinansowaniu z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, działały duże centra w Kaliszu, Szczecinie, Olsztynie i Warszawie. Środki z programu pozwoliły nam realizować nowe wyzwania, otworzyć się nie tylko na cudzoziemców, ale też na społeczeństwo polskie, jako społeczeństwo przyjmujące.

Caritas wspierała też potrzebujących na polsko-białoruskiej granicy, dostarczając ciepłą odzież, termosy, latarki, śpiwory, czy apteczki.

Z miłości do bliźniego podyktowanej miłością do Boga

Z 250 mln zł wydanych na pomoc w zeszłym roku, ok. 148 mln stanowiły środki na żywność. Na wsparcie rzeczowe organizacja przeznaczyła niemal 32 mln zł (w tym prawie 14 mln zł na doładowanie kart „Na codzienne zakupy” dla seniorów w trudnej sytuacji materialnej), a na wsparcie finansowe ponad 21 mln zł. Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska, informuje:

Staramy się wspierać diecezjalne Caritas, znajdować fundusze na realizację wspólnych programów, ale też razem wyznaczać kierunki działań odpowiadających na pojawiające się potrzeby społeczne. Warto tu wspomnieć ogólnopolskie programy społeczne, jak „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa”, czy „Spiżarnia Caritas”, w której jesteśmy koordynatorem, a działania realizują Caritas diecezjalne. Jest też program „Na codzienne zakupy” prowadzony we współpracy z Fundacją Biedronki i są programy stypendialne dla dzieci: „Skrzydła” i „Dwa talenty”, a także ogólnopolskie akcje, takie jak zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”, obchody Dnia Dziecka, Dnia Dobra, itp. Kolejny obszar to kampanie społeczne, np. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna wielkopostna”, czy „Kromka chleba”. To działania w przestrzeni medialnej wspierające pracę Caritas diecezjalnych w terenie.

W sumie w 2021 roku Caritas Polska udzieliła wsparcia rzeczowego i finansowego w kraju i poza jego granicami w kwocie około 250 milionów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Konferencja Episkopatu Polski, Nasz Dziennik

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY