Wakacje kredytowe. Niemiecki bank się buntuje. Rozważa pozew

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Commerzbank AG – drugi co do wielkości bank w Niemczech (zaraz po Deutsche Bank) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, a w Polsce właściciel mBanku rozważa złożenie pozwu w związku z polskimi przepisami wprowadzającymi tzw. wakacje kredytowe. Bankierzy są niezadowoleni z perspektywy dużych strat, jakie miałyby nieść nowe przepisy.

Zobacz także: Wakacje kredytowe – jak wykorzystać i komu przysługują

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę oferującą tzw. wakacje kredytowe. Przysługują one osobom, które zamierzają kupić mieszkanie, wybudować dom lub go odremontować. Skorzystać z nich mogą wyłącznie osoby posiadające kredyt w złotówkach.

Notujący rekordowe zyski w Polsce sektor bankowy niezbyt ciepło przyjął pomysł rządzących. Pojawiły się już nawet pogłoski, że jeden z banków, konkretnie niemiecki Commerzbank, właściciel mBanku, miałby pozwać państwo polskie.

MBank oszacował negatywny wpływ wakacji kredytowych na wynik brutto w III kwartale w przedziale 1-1,4 mld zł. Bank spodziewa się, że wynik netto grupy w tym okresie będzie ujemny. Bank podał, że przedział szacunku negatywnego wpływu wakacji kredytowych jest oparty na szacowanej partycypacji pomiędzy 60 proc. a 80 proc. obecnie zakładanych uprawnionych kredytobiorców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY