Międzynarodowa kooperacja służb. Złapano grupę przemytników imigrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
INTERPOL rozbił handlarzy imigrantów

INTERPOL udaremnił grupę przemytników / Fot. Twitter

Służby kilku krajów, w tym Polski, doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Europy Zachodniej. Seweryn Stopa, szef Centrum ds. zwalczania nielegalnej migracji w Europolu, poinformował, że grupa przestępcza przerzuciła 660 nielegalnych migrantów do państw Unii Europejskiej. Obrót z tego procederu wyniósł co najmniej 7 mln euro.

Podczas wspólnej konferencji służb przedstawiciel Europolu podkreślił, że przestępcy wykorzystali do swoich działań narastającą presję migracyjną z Białorusi do Unii Europejskiej. Jednak intensywniej w tym czasie współpracowały też organy ścigania, także na poziomie międzynarodowym.

Jak wskazał Seweryn Stopa, w 2021 roku powstała m.in. komórka śledcza z udziałem państw bałtyckich, co usprawniło wymianę informacji i zbieranie materiałów dowodowych. Współpraca krajowych służb i Europolu przyczyniła się do sukcesu.

Intensywna współpraca międzynarodowa i skuteczna wymiana informacji za pośrednictwem bezpiecznych kanałów Europolu doprowadziła do identyfikacji kluczowych członków przestępczej organizacji. Oprócz identyfikacji członków grup przestępczych, wspólne działania organów ścigania pozwoliły ustalić sposób funkcjonowania przemytników. Organizowali oni wyjazd z Iraku przez Rosję i Białoruś do państw UE. Głównym miejscem docelowym były Niemcy

– wyjaśnił Seweryn Stopa szef Centrum ds. zwalczania nielegalnej migracji w Europolu.

Jak podała Straż Graniczna, w sumie na terenie Unii Europejskiej zatrzymano 11 osób, w tym 10 zatrzymała polska policja i Straż Graniczna.

Przeszukano 28 adresów, w tym 22 adresy w naszym kraju w woj. śląskim

– poinformował płk Arkadiusz Olejnik dyrektor zarządu operacyjno-śledczego Straży Granicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY