Górnicy oczekują negocjacji z rządem. Odmowa wiąże się z dalszym protestem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek

Szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek / Fot. PAP/Tomasz Wiktor. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej zamierzają zaostrzyć protest, jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami spółki i z rządem. Górnicy domagają się inwestycji w kopalnie, zatrudnienia nowych pracowników, ustalenia nowych cen węgla dla elektrowni oraz wyrównania pensji do poziomu inflacji.
  • Górnicy od kilku dni okupują siedzibę Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.
  • Domagają się oni od rządu zdecydowanych działań dla rozwoju polskiego wydobycia węgla.
  • Związkowcy z “Solidarności” dali rządowi oraz zarządowi PGG kilka dni czasu na rozpoczęcie negocjacji.
  • W innym przypadku zostaną podjęte decyzje o okupacji innych siedzib.
  • Zobacz także: KE uruchomiła procedurę wobec Węgier. Chodzi o ochronę przed wywozem zbóż

Dotychczasowe rozmowy zakończyły się bez porozumienia. Przedstawiciele central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej dali rządowi i zarządowi koncernu czas do poniedziałku.

Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności”, podkreśla, że jeśli w tym czasie nie rozpoczną się merytoryczne rozmowy, akcja protestacyjna zostanie zaostrzona. 

Jeżeli nie dojdzie do spotkań, do porozumienia między nami a zarządem, nie będzie spotkania z rządzącymi naszym krajem, to od przyszłego tygodnia rozpoczynamy działania. Będzie to na pewno blokada pewnych biur, zablokowanie wysyłki węgla do pewnej firmy. W najbliższym czasie planujemy dużą manifestację

– zapowiedział szef związku zawodowego górników z “Solidarności” Bogusław Hutek.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że wierzy w wypracowanie kompromisu z protestującymi związkowcami. Zapowiedział, że w trzeciej dekadzie lipca spotka się z górniczymi związkami. 

6 lipca związkowcy skierowali do Jacka Sasina, wicepremiera, ministra aktywów państwowych, pismo z żądaniem natychmiastowego spotkania. Wobec braku odpowiedzi w poniedziałek kilkudziesięciu związkowców rozpoczęło okupację siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY