- Chiny rozwijają system „inteligentnych sądów” od co najmniej 2016 r., mając na celu zwiększenie „uczciwości, wydajności i wiarygodności” sędziów.
- Sztuczna inteligencja pomaga teraz w prowadzeniu spraw sądowych.
- AI sugeruje nowe prawo, opracowuje dokumenty prawne i poprawia “ludzkie błędy”.
- Sędziowie muszą konsultować się z SI w każdym przypadku, a jeśli odrzucą zalecenie maszyny, muszą złożyć pisemne wyjaśnienie.
- Zobacz też: Niemcy: Rośnie odsetek przestępstw popełnianych przez imigrantów
Brzmi jak science-fiction, ale to prawda
Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję do „ulepszania” systemu sądownictwa poprzez rekomendowanie przepisów, sporządzanie dokumentów i ostrzeganie o „dostrzeganych ludzkich błędach” w orzeczeniach. Sędziowie muszą teraz konsultować się z AI w każdej sprawie zgodnie z prawem, powiedział Sąd Najwyższy w Pekinie w aktualizacji systemu opublikowanej w tym tygodniu, a jeśli sprzeciwią się jej zaleceniu, muszą przedstawić pisemne wyjaśnienie, dlaczego.
Sztuczna inteligencja została również połączona z policyjnymi bazami danych i chińskim systemem kredytów społecznych, dając jej uprawnienia do karania ludzi – na przykład poprzez automatyczne wystawianie mienia złodzieja na sprzedaż online.
Pekin pochwalił nową technologię za „znaczący wkład w sądowy postęp cywilizacji ludzkiej” – podczas gdy krytycy twierdzą, że istnieje ryzyko zbudowania świata, w którym człowiekiem rządzi maszyna.
“Inteligentne sądownictwo”
Chiny rozwijają system „inteligentnego sądownictwa” co najmniej od 2016 r., kiedy prezes Qiang Zhou wezwał do wykorzystania technologii w celu poprawy „uczciwości, wydajności i wiarygodności” systemu sądownictwa. Oznaczało to wprowadzenie robotów recepcyjnych do sądów, aby oferowali pomoc prawną online, automatyczne rejestratory rozpoznawania głosu w salach sądowych, co wyeliminowało potrzebę transkrypcji, oraz „wirtualne sale sądowe”, w których sprawy można rozpatrywać online.
Chiny wprowadziły nawet wysoce wyspecjalizowany „sąd internetowy”, który zajmuje się wyłącznie sprawami związanymi ze światem wirtualnym – takimi jak pożyczki online, spory dotyczące nazw domen i kwestie dotyczące praw autorskich. Doprowadziło to do stworzenia ogromnych baz danych, w których umieszczane są informacje o wszystkich przypadkach – prawie 100 000 dziennie.
Sztuczna inteligencja została teraz podłączona do tych baz danych w celu uczenia się na podstawie owych przypadków. Zamiast jedynie zbierać dane, sztuczna inteligencja podejmuje teraz decyzje w imieniu sędziów, którzy muszą się usprawiedliwić, jeśli chcą je uchylić. Prokurator AI zaczął nawet oskarżać ludzi w Szanghaju o przestępstwa, które według niego popełnili.
Powiązanie sztucznej inteligencji z chińskim systemem kredytów społecznych oznacza, że może ukarać ludzi, którzy odmawiają wykonania wyroków – na przykład blokując osobę, która odmawia zapłaty grzywny za zakup biletów lotniczych lub kolejowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Daily Mail