Węgrzy protestują przeciw reformie podatkowej Orbána

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protest na Węgrzech

Protest na Węgrzech / fot. PAP

Pójdę na czarny rynek… albo wezmę walizkę i wyjadę do najbliższego normalnego kraju - powiedział jeden z protestujących.

Kilka tysięcy Węgrów protestowało w środę podczas drugiego dnia antyrządowych wieców przeciwko rządowi premiera Viktora Orbána. Oburzenie wywołał fakt, iż ustawodawca przyśpieszył ustawę ostro podnoszącą podatki dla małych firm.

Protesty

Wielogodzinna blokada mostu w Budapeszcie nie zniweczyła zatwierdzenia wniosku rządu Orbána o podwyższeniu stawki podatkowej dla setek tysięcy małych firm. Środowy wiec ponownie zebrał się przed parlamentem, gdzie protestujący skandowali „Mamy dość!”. Tłum maszerował przez centrum Budapesztu, tymczasowo blokując główne węzły komunikacyjne i kolejny most na Dunaju.

Zsolt Turi, jeden z protestujących na wiecu, powiedział, że jego dochody drastycznie spadną w ramach zrewidowanego systemu podatkowego, który ma wejść w życie we wrześniu. Nazwał to perspektywą nie do przyjęcia:

Pójdę na czarny rynek… płacąc minimalne ubezpieczenie społeczne, albo wezmę walizkę i wyjadę do najbliższego normalnego kraju.

Panu Zsoltowi życzymy powodzenia w znalezieniu kraju rządzonego w sposób normalny.

Węgry stoją w obliczu inflacji na najwyższym poziomie od dwóch dekad i forintem na rekordowo niskim poziomie. W środę rząd zakazał eksportu paliw (m.in. gazu). Jego działania spowodują wzrost ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych zużywających więcej energii niż średni poziom zużycia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reuters

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY