USA i Izrael podpiszą wspólne zobowiązanie. Chodzi o Iran i broń jądrową

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden / fot. PAP/EPA/SHAWN THEW Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jedyną rzeczą gorszą od Iranu, który istnieje teraz, jest Iran z bronią nuklearną - powiedział Józef Biden.
  • USA i Izrael podpiszą wspólne zobowiązanie do odmowy broni jądrowej Iranowi.
  • Chodzi również o zajęcie się “destabilizującymi działaniami Iranu, szczególnie zagrożeniami dla Izraela”.
  • Biden nie wyklucza użycia siły.
  • Zobacz też: Światowe Forum Ekonomiczne wieści upadek demokracji

USA i Izrael – najwięksi sojusznicy?

Prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Yair Lapid podpiszą w czwartek wspólne porozumienie zobowiązujące uniemożliwić Iranowi zdobycie broni jądrowej. Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, opisując wspólną deklarację dla dziennikarzy podczas telekonferencji, powiedział, że umowa rozszerzy długoterminowe stosunki bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem:

Ta deklaracja jest dość znacząca i zawiera zobowiązanie, by nigdy nie pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej i zająć się destabilizującymi działaniami Iranu, szczególnie zagrożeniami dla Izraela.

Biden, podczas swojej pierwszej podróży na Bliski Wschód od objęcia urzędu na początku 2021 r., przybył do Izraela w środę. Rozmawiał z izraelskimi przywódcami w czwartek. Pojawi się na wspólnej konferencji prasowej z Lapidem. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się w piątek z palestyńskimi przywódcami na okupowanym Zachodnim Brzegu. W sobotę odbędzie rozmowy z przywódcami Arabii Saudyjskiej i innymi sojusznikami z Zatoki w Dżuddzie.

Użycie siły niewykluczone

Biden staje w obliczu trudnej bitwy, która ma przekonać Iran do ponownego przystąpienia do irańskiego porozumienia nuklearnego. Jego poprzednik, Donald Trump, porzucił je w 2018 roku. Zapytany, czy Stany Zjednoczone mogą w razie potrzeby użyć siły, Biden odpowiedział:

Jeśliby to była ostatnia deska ratunku, tak. Jedyną rzeczą gorszą od Iranu, który istnieje teraz, jest Iran z bronią nuklearną.

Iran zaprzecza, jakoby jego program nuklearny miał na celu pozyskanie broni atomowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reuters

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY