Ukraińcy z zagwarantowanymi miejscami na polskich uczelniach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
UW rozwiązuje umowę z podejrzanym profesorem

Uniwersytet Warszawski / Fot. Twitter

UW to nie jedyna uczelnia, na której kandydaci z Ukrainy, w przeciwieństwie do Polaków, mają zagwarantowane miejsca.

Na Uniwersytecie Warszawskim na rok akademicki 2022/2023 przygotowano łącznie 2437 miejsc dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się z uczelni). Ponadto cudzoziemcy mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na Uniwersytecie Warszawskim w zwykłym trybie. Dotyczy to osób wszystkich narodowości. Oznacza to, że cudzoziemcy mają gwarantowaną dużą liczbę miejsc. Co więcej, nie jest to jedyna akademia, na której kandydaci z Ukrainy, a także inni obcokrajowcy, w przeciwieństwie do Polaków, mają zagwarantowane miejsca na studiach stacjonarnych. Portal Kresy.pl zapytał o tę kwestię największe polskie uczelnie.

Segregacja narodowościowa?

Na Uniwersytecie Rzeszowskim obowiązuje jeden limit przyjęć dla obywateli polskich i obcokrajowców. Uczelnia podaje:

W ramach tego limitu zostało wydzielone kilka osobnych miejsc na każdym kierunku, dla osób które w dniu 24 lutego 2022 r. były uczniami szkół działających na terytorium Ukrainy, nie posiadają wyników egzaminów końcowych i nie przystąpiły do egzaminu ZNO z uwagi na ich nieprzeprowadzanie w 2022 roku, ale uzyskają świadectwo o pełnym wykształceniu średnim lub posiadają wyniki testu NMT przeprowadzonego w 2022r.

Dodatkowo limity miejsc dla innych cudzoziemców na poszczególnych kierunkach wahają się od 5 do 40.

Jeśli chodzi o studia I stopnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, limit wynosi 35. Jeśli chodzi o studia magisterskie: 18. Na Politechnice Warszawskiej odpowiednie limity dla cudzoziemców zostały ustalone decyzją rektora. W zależności od kierunku są to od 0 do 3 miejsc. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu łączny limit przyjęć obcokrajowców na studia stacjonarne w roku akademickim 2022/2023 to 781 (studia I stopnia i jednolite magisterskie) oraz 564 (studia II stopnia). Na poszczególnych kierunkach od 0 do 30.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie uczelnie gwarantują cudzoziemcom miejsca na studiach. Należą do nich na przykład Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Śląski oraz krakowska AGH. Również Uniwersytet w Białymstoku pisze, że traktuje równo wszystkich kandydatów, bez względu na ich obywatelstwo.

Więcej o tym można przeczytać tutaj. Którą kategorię obywateli dla PISowskiego rządu stanowią Polacy?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY