Draghi podał się do dymisji! Włochy borykają się z niestabilnością polityczną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Draghi podał się do dymisji

Premier Włoch Mario Draghi / Fot. PAP/EPA/Angelo Carconi. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Włoch Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podaje się do dymisji. Swoją decyzję podczas posiedzenia rządu. Jak wyjaśnił, nie ma już większości koalicyjnej, która utworzyła jego gabinet przed ponad rokiem.
  • Premier Włoch Mario Draghi po roku i kilku miesiącach podał się do dymisji.
  • Jest to skutek wycofania poparcia ze strony Ruchu Pięciu Gwiazd.
  • W czwartek we włoskim senacie rząd Draghiego uzyskał poparcie, nawet bez senatorów byłego koalicjanta.
  • Podczas posiedzenia rządu Draghi ostatecznie poinformował ministrów o swojej dymisji.
  • O swojej decyzji poinformował również prezydenta Sergio Mattarelliego.
  • Zobacz także: Kłótnia w rządzie o węgiel. “Może zabraknąć nawet 4 mln ton”

Kryzys rządowy we Włoszech powstał po tym jak swoje poparcie wycofał Ruch Pięciu Gwiazd. Wcześniej senatorowie tego ugrupowania nie wzięli udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rady ministrów Mario Draghiego. Pomimo tego rząd uzyskał dalsze poparcie od senatorów, lecz faktycznie nie posiadał on odpowiedniej siły do funkcjonowania.

Mario Draghi po tym głosowaniu udał się do prezydenta Sergio Mattarelliego, a następnie przewodniczył obradom rządu. To w ich trakcie poinformował o swej decyzji o dymisji. Jak wyjaśnił nie ma już koalicji, która w lutym zeszłego roku utworzyła jego rząd jedności narodowej.

Mario Draghi przypomniał, że rząd może istnieć wyłącznie pełnego zaufania w celu realizacji zamierzonego celu.

Rada ministrów może istnieć tylko wtedy, gdy będzie jasna perspektywa możliwości realizacji programu. Dzisiaj tych warunków nie ma

– stwierdził ustępujący premier Włoch.

Następnie zwrócił się on do swoich ministrów dziękując im za dotychczasowe wsparcie oraz wykonaną przez ten ostatni rok pracę.

Musimy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w bardzo trudnym momencie

– pocieszał swoich ministrów Mario Draghi.

Draghi udał się na drugie już w ciągu dnia spotkanie z prezydentem Sergio Mattarellą, którego poinformował oficjalnie o swojej dymisji. Wcześniej poinformował on, że nie nie stanie na czele drugiego rządu.

Kryzys stabilności politycznej we Włoszech

Rząd Draghiego, tworzony przez prawie wszystkie ugrupowania parlamentarne od centrolewicy po prawicę, został powołany, by opracować i zrealizować krajowy plan odbudowy, w ramach którego Włochy dostaną prawie 200 miliardów euro.

Przed kryzysem rządowym ostrzegał kilka godzin wcześniej komisarz UE do spraw gospodarczych, były premier Włoch Paolo Gentiloni, mówiąc, że wiadomości napływające z Rzymu wywołują zdumienie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY