UE ostrzega: Kryzys żywnościowy spowoduje fale migracji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Unia Europejska ostrzega przed nową falą migracji wywołaną światowym kryzysem żywnościowym zaostrzonym przez wojnę na Ukrainie.

Według nowo mianowanego tymczasowego dyrektora Aiji Kalnaji Unia Europejska była już przygotowana na uchodźców opuszczających Ukrainę, ale szerszym problemem byłby prawdopodobnie napływ ludzi z innych części świata. Kalnaja powiedziała dziennikarzom:

Musimy przygotować się również na uchodźców przybywających z innych obszarów ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe. Transport zboża z Ukrainy jest utrudniony, a to spowoduje fale migracji.

Jej ostrzeżenie jest następstwem opublikowania 27-stronicowego wewnętrznego raportu UE w zeszłym miesiącu. Podkreślono w nim groźbę „katastroficznego głodu” stojącego przed Afryką Północną. W raporcie czytamy, że globalny kryzys głodowy może wywołać

nowe fale protestów społecznych, wewnętrzne przesiedlenia i migracje do sąsiednich regionów i być może w kierunku UE.

“Bez pokoju jesienią będzie głód”

Podobne ostrzeżenie wysłał lider partii Ligi Włoskiej Matteo Salvini, który w maju powiedział, że nawet 20 milionów Afrykanów może próbować przedostać się do Europy, jeśli zakłócenia w dostawach zboża będą się utrzymywać. Salvini ostrzegł, że

oczekuje się znacznego głodu na kontynencie afrykańskim, który będzie problemem humanitarnym, potem społecznym, a wreszcie włoskim. Bez pokoju jesienią będzie głód i 20 milionów Afrykanów będzie gotowych do drogi.

Wg badania przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu w 15 krajach afrykańskich ponad połowa młodych ludzi chce opuścić kontynent w nadchodzących latach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

NewsPunch

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY