Czechy podpisują z Niemcami porozumienie o bezpieczeństwie energetycznym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay

Niemiecki minister przyznał, że Niemcy były bardzo zorientowane na Rosję w zakresie dostaw gazu, co uważa za duży błąd polityczny.

W przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu do Europy, Czechy i Niemcy deklarują, że będą sobie pomagać. Czeski minister przemysłu Jozef Síkela i niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck podpiszą w poniedziałek porozumienie o bezpieczeństwie energetycznym.

Według Habecka inne państwa Unii Europejskiej również powinny podpisać wzajemne porozumienia. Natomiast Sikela stwierdził, że przy obecnym kryzysie energetycznym jedność krajów UE jest niezbędna do pokazania jednolitego frontu przeciwko rosyjskiej agresji.

“Solidarność europejska”

Zdaniem Habecka solidarność europejska jest kluczem do udanej drogi przez obecną sytuację. Przyznał, że Niemcy były bardzo zorientowane na Rosję w zakresie dostaw gazu, co uważa za duży błąd polityczny. Teraz Habeck mówi, że widzi potencjalne rozwiązanie w dwóch pływających terminalach gazu skroplonego, które obecnie buduje kraj.

Síkela powiedział, że rozumie solidarność jako wzajemną gotowość krajów mniej zależnych od Rosji do udzielenia pomocy tym bardziej zależnym w przypadku niedoboru niektórych towarów. Według Síkela obaj ministrowie są w częstym kontakcie i podzielają podobne zdanie na temat postępowania w przypadku awarii dostaw. Według Síkela ministrowie podzielają też opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystuje energię jako broń w niewypowiedzianej wojnie.

Regularna konserwacja gazociągu Nord Stream 1 rozpoczęła się dzisiaj; biegnie wzdłuż dna Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec i jest głównym szlakiem dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do UE. Ministrowie nie chcieli spekulować, czy spełnią się obawy, że Rosja nadużyje konserwacji i całkowicie wstrzyma dostawy gazu tą drogą. Síkela powiedział, że konieczne jest przygotowanie się na ten scenariusz, biorąc pod uwagę, że „Putinowi nie można ufać”. Dodał jednocześnie, że czeskie zbiorniki gazu są teraz pełne w 75 proc.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX-News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY