Narodowcy oskarżeni za krytykę syjonizmu. Sąd chce ich skazać. Prokuratura uniewinnić

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / ddb24.pl

Za skandowanie patriotycznych haseł dwie osoby były sądzone pod zarzutem... nawoływania do pozbawienia życia osób narodowości żydowskiej.

Ta sprawa ciągnie się 6 lat. Zaczęło się od tego, że 16 kwietnia 2016 roku około 400 członków i sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego świętowało w Białymstoku rocznicę powstania ONR-u. Oprócz Mszy świętej w archikatedrze odbył się przemarsz ulicami miasta.

Oskarżeni za patriotyzm

Narodowcy skandowali przy tym różne patriotyczne hasła. Nawoływali do sprawiedliwości słowami: “śmierć wrogom ojczyzny”, bądź “a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. To za te hasła dwie osoby były sądzone pod zarzutem… nawoływania publicznie do pozbawienia życia osób narodowości żydowskiej. Za to, jak i rzekomą nienawiść na tle różnic narodowościowych, groziło im pozbawienie wolności (pół roku i rok). Oprócz tego 200 zł grzywny.

Oskarżycielem subsydiarnym w tej sprawie był przedstawiciel oszczerczego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ku jego zaskoczeniu od niesprawiedliwego wyroku apelację wniosła prokuratura, żądająca uniewinnienia ONR-owców.

Prokurator wyjaśnił oczywistość, że nie każdy syjonista jest Żydem (tak jak nie każdy Żyd jest syjonistą), a mówienie o czyimś wiszeniu nie oznacza koniecznie groźby. Gdyby stwierdzenie “będziesz wisiał” było groźbą powieszenia, wołanie protestujących do Kaczyńskiego “będziesz siedział” musiałoby oznaczać groźbę porwania i zamknięcia polityka (bądź po prostu posadzenia go siłą na krześle).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Interia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY