Media: Zełenski potępi rzeź wołyńską w rocznicę “krwawej niedzieli”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski / Fot. YouTube

Gazeta.pl poinformowała, że z pewnych źródeł, wie, iż w poniedziałek 11 lipca prezydent Zełenski potępi ukraińskie ludobójstwo na Polakach.
  • Portal Gazeta.pl donosi, że 11 lipca prezydent Ukrainy odniesie się do ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.
  • 11 lipca to rocznica “krwawej niedzieli”, punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej.
  • Ponadto Zełenski ma skierować do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie
  • Zobacz też: Znana aktorka zajada się robakami. Zachęca do tego samego [WIDEO]

Doniesienia

Gazeta.pl poinformowała, że z pewnych “bliskich ukraińskiej dyplomacji” źródeł, wie, iż w poniedziałek 11 lipca prezydent Zełenski potępi ukraińskie ludobójstwo na Polakach. 11 lipca to rocznica tzw. krwawej niedzieli. Był to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Z pewnością byłby to ważny ruch ze strony Zełenskiego, wziąwszy pod uwagę pro-banderowskie sentymenty obecne niestety na Ukrainie, a służące Rosji za pretekst do agresywnych działań.

Ustawa o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie

Ponadto Wołodymyr Zełenski ma skierować do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie. Miałby to być akt prawny stanowiący w pewnym sensie odpowiedź na polską ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie w maju tego roku, prezydent Ukrainy powiedział:

Szczególnie dziękuję Sejmowi RP za uchwaloną niedawno ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, zmuszeni do ucieczki do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele polscy. Legalny pobyt, zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna i świadczenia socjalne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, jakiego mógł dokonać tylko dobry przyjaciel Ukrainy. Ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższym czasie złożę podobny – lustrzany – projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy.

Polacy odczytają to raczej jako przyjazny gest, ale nic więcej. Wszak sam Zełenski oznajmił, że:

takie ustawy mają wielkie znaczenie symboliczne, pokazujące, że Ukraińcy i Polacy są rodowici i równi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY