Kibice pamiętają o ofiarach UPA. Zostali zaatakowani za swój transparent

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Wołyński

Marsz Wołyński / Fot. Jan Bodakowski

Podczas niedawnego meczu Pogoni Szczecin w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy kibice polskiego klubu wywiesili transparent z napisem "Wołyń 1943. Pamiętamy!". Nie w smak to niektórym ukraińskim mediom i komentatorom.
  • Ukraiński portal obozrevatel.com zasugerował, że manifestowanie pamięci o niewinnych ofiarach ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego to “prowokacja na korzyść Rosji”.
  • Jak daleko jesteśmy od tego, by za jakiekolwiek wspomnienie o ukraińskiej zbrodni zostać “ruską onucą”? – napisał Wojciech Sumliński.
  • To nie Polska ma zapomnieć o gehennie własnych rodaków, a Ukraina powinna pozbyć się kultu zbrodniarzy. Bo to co dziś Rosjanie robią z ukraińskimi cywilami, Ukraińcy robili wówczas z Polakami. Tu nie ma pola do dyskusji – podkreślił Dariusz Matecki.
  • Zobacz także: 79. rocznica zbrodni wołyńskiej 

Zapomnieć o ofiarach?

Prosty transparent wzbudził niezrozumiałe kontrowersje wśród naszych wschodnich sąsiadów. Działania szczecińskich kibiców wpisują się w słowa: “Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Ukraiński portal obozrevatel.com zasugerował, że manifestowanie pamięci o niewinnych ofiarach ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego to “prowokacja na korzyść Rosji”. Przypominają się czasy, kiedy Związek Sowiecki i III Rzesza wzajemnie oskarżały się, że informacje o zbrodni katyńskiej to prowokacje wymierzone w stronę przeciwną.

W komentarzach ukraińscy kibice są zdumieni, dlaczego Polacy, którzy teraz tak wiele robią dla Ukraińców, mają organizować prowokacje, które idą w ręce rosyjskich propagandystów – można przeczytać na obozrevatel.com.

Ciekawe, że ze zdumieniem ukraińskich kibiców nie spotyka się wspominanie niewinnych ofiar np. Hołodomoru. Są ofiary o których można pamiętać i te, o których trzeba zapomnieć? Być może w kolejce już ustawiają się m.in. Niemcy i Rosjanie z prośbami, aby nie pamiętać też o ofiarach mordów dokonanych przez nich.

Inny ukraiński portal, sport.ua. napisał z kolei:

Wydarzenia z 1943 roku na Wołyniu są przedmiotem kontrowersji między historykami polskimi i ukraińskimi.

Można się zastanawiać, jaka będzie postawa Ukraińców, gdy wydarzenia z 2022 roku na Ukrainie będą przedmiotem kontrowersji między historykami ukraińskimi i rosyjskimi…

“Tu nie ma pola do dyskusji”

Ukraińska reakcja na polski transparent nie umknęła uwadze polskich komentatorów.

Transparent na stadionie Pogoni Szczecin przypominający o rocznicy ludobójstwa na Wołyniu oburzył ukraińskie media, które nazwały to “prowokacją na korzyść Rosji”. Jak daleko jesteśmy od tego, by za jakiekolwiek wspomnienie o ukraińskiej zbrodni zostać “ruską onucą”? – napisał Wojciech Sumliński.

To nie Polska ma zapomnieć o gehennie własnych rodaków, a Ukraina powinna pozbyć się kultu zbrodniarzy. Bo to co dziś Rosjanie robią z ukraińskimi cywilami, Ukraińcy robili wówczas z Polakami. Tu nie ma pola do dyskusji – podkreślił Dariusz Matecki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

sport.pl, twitter.com, facebook.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY