Jack Posobiec specjalnie dla MN! “Czy Zachód jest martwy?” [EKSKLUZYWNY WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Amerykański działacz polityczny, polskiego pochodzenia, Jack Posobiec. / Arch. Piotr Motyka.

O kondycji Zachodu, możliwości jej zmiany, roli Polski i Węgier w Europie oraz o polskich korzeniach, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi amerykański działacz polityczny, korespondent i prezenter telewizyjny, związany z redakcją Human Events oraz organizacją Turning Point USA, Jack Posobiec.

Zobacz także: George Friedman specjalnie dla MN o Polsce. „Możecie liczyć na USA, jeśli liczycie na siebie” [EKSKLUZYWNY WYWIAD]

Piotr Motyka: Jak Pan postrzega kondycję cywilizacji Zachodu?

Jack Posobiec: Wpierw musimy zadać pytanie: Czy Zachód jest martwy? Czy wraz z Zachodem umarł Bóg? Wydaje się, że Zachód popadł w stagnację w ostatnich latach, jak również poszedł w kierunku walk wewnętrznych oraz niestabilności, co w konsekwencji doprowadziło do punktu, w którym widzimy wybuchy wojen, kłamstw i nienawiści, jak i wszystkie te problemy, z którymi w przeszłości przychodziło się nam zmagać. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób możemy ożywić Zachód? Zimna Wojna była nowym odrodzeniem się Zachodu, uświęceniem tradycyjnych wartości, które budują te niesamowity narody, których wszyscy jesteśmy częścią, które odziedziczyliśmy. Jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich, którzy byli przed nami, Czy to Polacy, Węgrzy, Francuzi, Amerykanie, Włosi, wielkie narody i myśliciele, przywódcy, generałowie, artyści, poeci. To są nasi przodkowie, więc pytanie brzmi, jak my kontynuujemy tę tradycję? Czy chcemy kontynuować tę tradycję? Czy też chcemy zwrócić się w kierunku tej zglobalizowanej, technokratycznej, neoliberalnej farsy życia, w której codziennie żyjemy na naszych małych czarnych ekranach zamawiając wszystko od programów telewizyjnych i rozrywki po jedzenie i partnerów seksualnych.

Piotr Motyka: Jak można w praktyce dokonać zmiany tej sytuacji?

Jack Posobiec: Cóż, wierzę, że polityka odgrywa w tym znaczącą rolę. W Stanach Zjednoczonych wielki Andrew Breitbart powiedział, że „polityka jest pochodną kultury”. Gdybym mógł dodać, powiedziałbym: kultura jest pochodną ekonomii. Jest to coś w czym może pojawić się czynnik polityczny. Jedną cechą, jak to opisali ludzie, Nowej Prawicy, jest przesuwanie się w kierunku ekonomicznego centrum, jednocześnie z zachowaniem kultury. W odróżnieniu od partii konserwatywnej, która zazwyczaj jest postrzegana jako zdecydowanie przeciwna wszelkim formom rządowych wydatków. Prawica może wykorzystać władzę rządu w celu umocnienia kultury poprzez politykę prorodzinną. Widzimy to na Węgrzech. Oczywiście widzimy to też w Polsce. Programy artystyczne, które mają na celu uchwycenie narodowego ducha i odejście od niektórych z tych postmodernistycznych form sztuki, które nie mają podstaw, nie mają niczego z naszej tradycji, nie odpowiadają żadnej z naszych historii, szczerze mówiąc nie mówią po prostu nic. Jest to rola, w której polityka może być wykorzystana do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, nie tylko pod względem przemysłu i miejsc pracy, ale także pomocy rodzinom i bezpośredniego wpływu na poprawę tej kultury.

Piotr Motyka: Jaka jest rola Polski i Węgier w dzisiejszej Europie?

Jack Posobiec: Myślę, że w dużej części Europy Zachodniej postanowiono zapomnieć o swojej części Europy. Chcą stworzyć nowy sojusz w Unii Europejskiej i pozwolić Brukseli przewodzić Europie, która nie posiada granic i języków, w której wszyscy są identyczni. Wszyscy żyjemy dla mediów społecznościowych, podczas gdy Węgrzy, Polacy i niektóre inne narody zachowały ducha, zachowały tradycję, dziedzictwo i wartości. W ten sposób, dla naszych braci i sióstr w Europie Zachodniej, mogą być przykładem tego jak wygląda stabilny kraj. 

Piotr Motyka: Jakie są Pana związki z Polską?

Jack Posobiec: Moja rodzina pochodzi z Polski, więc mam dużo rodziny, która wciąż tutaj jest. Byłem w Polsce wiele razy. 

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, zapraszamy do Polski i życzymy powodzenia, szczęść Boże!

Wsparcie tłumaczenia: Karol Bromowicz ([email protected]) . Polecam, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY